Top News – Shkëmbime ushtarake me Rusinë…! Si ‘përkthehet’ deklarata e Kinës?
30/03/2023 16:55

Kina është e gatshme të rrisë shkëmbimet me forcat e armatosura ruse me qëllim që të thellohet komunikimi, bashkëpunimi dhe besimi reciprok ushtarak. Kjo është bërë e ditur nga një zëdhënës i ministrisë kineze të mbrojtjes, sipas të cilit, marrëdhëniet mes dy vendeve nuk janë të ngjashme me aleancën ushtarake dhe politike gjatë luftës së ftohtë, por janë në gjurmët e modelit të marrëdhënieve shtetërore dhe kanë një natyrë të mos angazhimit, mos konfrontimit dhe mos vënies në shënjestër të vendeve të treta. Mes planeve, ka shtuar zëdhënësi, është edhe ai i stërvitjeve dhe patrullimeve të përbashkëta dhe të rregullta detare dhe ajrore mes dy vendeve. Ushtria kineze është e gatshme të bashkëpunojë me ushtrinë ruse për të zbatuar plotësisht dakordësinë e arritur nga dy shefat e shteteve, xi jinping dhe vladimir Putin, si edhe për të forcuar akoma më tej komunikimin dhe koordinimin strategjik; për të organizuar rregullisht patrullime detare dhe ajrore të përbashkëta, si edhe stërvitje dhe manovra të përbashkëta – ka vijuar zëdhënësi. Bëhet fjalë sipas tij për iniciativa të finalizuara me qëllim thellimin e besimit reciproj ushtarak dhe ofrimin e kontributeve të reja për ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit ndërkombëtar dhe rajonal. Presidenti i Kinës, Xi Jinping, kohët e fundit vizitoi rusinë dhe u takua atje me presidentin rus Vladimir Putin, një vizitë kjo që shtetet e bashkuara të amerikës nuk e pritën aspak mirë. Uashingtoni ka paralajmëruar ndërkohë kinën për pasoja të rënda nëse ajo do të ndihmojë ushtarakisht rusinë në pushtimin e saj të Ukrainës...

Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27
Top News – Stoltenberg, ‘mysafir’ i Erdogan / Shkon në Turqi për Suedinë, ‘anëtarësim të shpejtë’
01/06 13:30
Top News – Inflacioni i lartë në Eurozonë / BQE përgatit një tjetër rritje të normave të interesit
01/06 12:30
Top News – Ukraina rrëzon ‘Iskanderët’ e Putinit / Vritet nëna me fëmijën, sulm tjetër mbi Kiev
01/06 12:01
Top Channel/ Mali i Zi ngrihet për serbët e Kosovës: “Është zemra e Serbisë, nuk lëshohet”!
01/06 11:56