Top News – Shkarkohet Shpresa Beçaj/ Vettingu ndëshkon gjyqtaren e Apelit
03/07/2020 11:48

Vettingu ka ndeshkuar gjytaren e apelit Shpresa Becaj. Gjyqtarja e Apelit dhe ish kryetarja e Gjykates se Larte eshte shkarkuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit për dy nga komponentet e pasurisë dhe të pastërtisë së figurës. Vet Gjyqtarja e Apelit nuk ishte e pranishme në seancë dhe u perfaqësua aty nga vokati, Julian Mërtiri. Becaj ka pasur mangësi në dosjen e saj pasi nuk ka dorësuar pranë strukturave te vettingut formularët e pastërtisë sëfikgurës, pasurisë që zotëron dhe aftësive profesiopnale. Në seancën dëgjimore në 1 korrik, KPK theksoi se mos paraqitja e tre formularëve e pengon të kryejë kontrollin e Becaj, e cila deri në 2013 ka qenë kryetare e Gjykatës së Lartë, por që më pas nuk u emërua nga Apeli si gjyqtare e Apelit. Beteja me KLD zgjati për pesë vitet në vazhdim kujtoi Shpresa Becaj që këmbëngul se me mbylljen e afatit për dorëzimin e dokumenteve të vettingut në janar 2017, ajo nuk ishte ende gjyqtare në detyrë. Dhe pikërisht, mos dorëzimi I tre formularëve të vettingut është kthyer në kalin e betejës, ndonëse KPK deklaron se gjendet në pamundësi, Shpresa Becaj bën fajtore KLD e atëhershme. Beçaj në 2004-2013 ka qenë anëtare e gjykatës së Lartë. Në 17 shkurt 2020 DSIK bëri me dije se Becaj nuk ka dorëzuar deklaratën për kontrollin e figurës. Në 24 shkurt 2020 KLGJ i ka thënë Komisionit që nuk rezulton që të ishin dorëzuar formularët e kërkuar nga Shpresa Becaj. Njëkohësisht, KLGJ njofton se kur hyri në fuqi ligji për rivlerësimin kalimtar ajo nuk ishte në funksionin e gjyqtares. Me heret Becaj ugjeroi që këtë vetting në keto kushte pamundësie per t’u realizuar nga KPP t’ja kryej qeveria e gjyqësorit.

Destinacionet turistike të Lezhës/ Rana e Hedhun në guidat e agjencive turistike
14/08 15:23
Emigrantët, protestë për banesat/ U dëmtuan nga tërmeti, kërkojnë rihapjen e aplikimeve
14/08 15:21
Nis puna për ndërtimin e shkollës së re “Andrea Stefani” në zonën e Astirit
14/08 15:18
Bllokimi në kufi, shkak testet covid/ Kontrolle nga mjekët grekë në kufi, për personat e infektuar
14/08 15:16
Emigrantët të bllokuar në Kakavijë/ Me mijëra e kaluan natën jashtë. Radhët në pritje, disa km
14/08 15:16
Top News – Shkolla ‘Andrea Stefani’/ Nis ndërtimi në zonën e ‘Astirit’
14/08 15:15
Arrestohet “Koro” në Pogradec/ Gjykata lë në burg Lilin e Rrushkës organizatorin e sulmit me armë
14/08 15:13
Prej disa ditësh i intubuar, ndërron jetë 40 vjeçari te “Shefqet Ndroqi”
14/08 15:12
Top News – OFL, në Tiranë e Kukës/ Tre të dënuar për drogë e vjedhje
14/08 14:57
Radhët kilometrike në Kakavijë/ Reagon Policia e Shtetit: FNSH dhe Delta Force në terren
14/08 14:50
Shpikja e radhës, vendosen pengesa në rrugë që të mos kalojnë mjete jashtë radhe: Pa koment
14/08 13:22
Arrestohet ‘Koro” në Pogradec/ Për ngjarjen e Tushemishtit mbeten një person në kërkim
14/08 13:02
Situata në kufi me Greqinë/ Ministria e Jashtme: radhët krijohen nga autoritetet shëndetësore greke
14/08 13:02
Vazhdon kaosi në Kakavijë/ Mijëra vetë kaluan natën rrugëve
14/08 13:01
Ministria e Jashtme: Pala greke ka njoftuar deri në heqjen e detyrimit për bërjen e testit:Pa koment
14/08 13:00
Top News – Goditja me armë e hotelit/ Shkon në 7 numri i të arrestuarve
14/08 12:55
Edhe Kapshtica si Kakavija, ‘ngrin’ radha/ Makinat në rresht njëra pas tjetrës: Pa koment
14/08 12:43
Top News – Brenda spitalit Covid2/ Publikohen pamjet nga Sanatoriumi
14/08 12:39
Dëshmitë nga Kakavija: Turp! Kemi ecur 7 km në këmbë, kemi gjithë natën këtu
14/08 12:34
Top News – Pastrimi i parave/ Shqipëria vend me rrezik të lartë
14/08 12:09