Top News – Shifrat e koronavirusit, mjekët rusë ngrenë dyshime
30/06/2020 17:41

Presidenti rus Vladimir Putin i ka krahasuar mjekët rusë me ushtarët heroikë të Ushtrisë së Kuqe që luftuan nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore. Javën e kaluar, udhëheqësi rus nënshkroi dekrete për të nderuar mjekët me medalje të veçanta për përpjekjet e tyre kundër koronavirusit, thotw VOA. Megjithatë, shumë mjekë rusë kanë shprehur zhgënjim për një vlerësim të ulët tw sakrificave të tyre nga ana e publikut, dhe shprehin zemërim me qeverisjen, duke thwnw se po I lw nw baltw ata vete dhe pacientwt. Mjekwt i vënë në dyshim shifrat zyrtare që qeveria ka paraqitur për rastet e reja të infeksionit dhe numrin e viktimave nga COVID-19.Personeli mjekësor i vendit në përgjithësi nguron të flasë për mungesën e pajisjeve mbrojtëse personale, mungesën e specialistëve dhe për mjediset e mbingarkuara. Gjykata e Lartë e Rusisë ka vendosur se është i paligjshëm diskutimi në publik i atyre qw cilwsohen si "lajmeve të rreme" lidhur me pandeminë vdekjeprurëse dhe një veprim i tillë dënohet me deri në pesë vjet burg.Megjithatë, disa duket se janë të përgatitur të përballen me zemërimin e autoriteteve e tw ngrenw zwrin. Një mami nga Ufa, një qytet në rajonin e Vollgës, i shpjegoi kohët e fundit gazetës Novaya Gazeta, një gazetë e pavarur investigative, se një numër i madh i mjekëve po sëmuren. "Mjekët thjesht marrin disa nga ilaçet që kanë dhe vazhdojnë të punojnë sepse nuk ka njeri që të na zëvendësojë," u shpreh ajo.

Top News – Seul, spektakël në qiell/ Mesazhe sensibilizimi me drone
06/07 22:40
Top News – Lufta me taksa/ BE dhe SHBA në tjetër përplasje
06/07 22:35
Top News – Viktimat e koronavirusit/ SHBA, bilanci shkon në 130 mijë
06/07 22:32
Top News – Shuhet Ennio Morricone/ Nekrologjinë e shkruan vetë
06/07 21:51
Top News – Rriten rastet e viktimat/ Koronavirusi ‘shpërthen’ në Serbi
06/07 20:23
Top News – Kritika për pandeminë/ Arrestohet profesori në Kinë
06/07 15:56
Top News – Plas dhe në Austri/ Koronavirusi në tre thertore
06/07 15:43
Top News – CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!
06/07 14:55
Top News – Shqetësimet e Gjermanisë: Rreziqe dhe kërcënime hibride nga Kina
06/07 14:09
Top News – India pandemia/ Ia kalon Rusisë për infektime
06/07 14:04
Top News – Hapet Luvri/ Vizitorët kthehen pas 16 javësh
06/07 14:00
Top News – Izraeli lëshon satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë
06/07 13:10
Top News – Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
06/07 12:15
Top News – Rezultatet e para konfirmojnë fitoren e HDZ-së në Kroaci
06/07 12:09
Top News – Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
06/07 11:53
Top News – Khloe Kardashian ‘thyen’ heshtjen/ Fejesa me Thompson
05/07 21:01
Top News – Akullnajë rozë! Ç’fenomen ndodhi në Presena të Italisë
05/07 16:25
Top News – Raporti i OBSH-së: Rekord i ri rastesh ditore!
05/07 16:16
Top News – Vajzat e Stallones/ Yjet e reja të Holliwudit
05/07 16:06
Top News – Plazhet në Athinë/ Tejmbushen nga turistët: Pa koment
05/07 15:18