Top News – Shembet mbikalimi hekurudhor/ Aksident i frikshëm, 23 viktima mes tyre edhe fëmijë
04/05/2021 13:24

Njëzet veta humbën jetën, në mesin e tyre edhe fëmijë, dhe 49 u shtruan në spital pasi që një mbikalim hekurudhor u shemb të hënën në mbrëmje në një rrugë të ngarkuar në Mexico City. Kërkimet e ekipeve të shpëtimit për të mbijetuarit e mundshëm u ndërprenë menjëherë pas aksidentit, thanë autoritetet, për shkak të rrezikut që më shumë pjesë nga mbikalimi i metrosë dhe vagonët e trenit mund të shembeshin. Në një video të transmetuar në kanalin lokal televiziv Milenio, shfaq strukturat që bien mbi një numër makinash afër stacionit Olivos në juglindje të qytetit rreth orës 10.30 të mbrëmjes sipas kohës lokale, duke ngritur re pluhuri dhe rrënojash. Pamjet e tjera treguan të paktën dy vagonë treni të varura nga mbikalimi i dëmtuar, ndërsa zjarrfikësit dhe ekipet mjekësore fillimisht përdorën shkallët për të hyrë në vagonë. Sidoqoftë, kryebashkiakja Claudia Sheinbaum tha se operacioni i shpëtimit u pezullua për shkak të rreziqeve. Një vinç i transportuar në vend po punonte për të stabilizuar vagonët e trenit në mënyrë që ekipet e shpëtimit të mund të rinisin kërkimet, për të parë "nëse ka më shumë njerëz brenda vagonëve”, tha ajo.

Top News – Provat që rrëzojnë Ilir Metën! Kuvendi, komisioni hetimor të dhëna nga AMA
17/05 18:22
Top News – Teatri, tregues nëse ka ‘drejtësi të re’/ Açka- Amt, shembull i rezistencës demokratike
17/05 18:12
Top News – Jemi pro hapjes së kutive/ Salianji: jam i bindur se nuk do ndryshojë rezultati
17/05 18:12
Top Channel/ Meta: Anëtarësimi europian, përparësia më e lartë dhe qëllimi strategjik kombëtar
17/05 18:05
Top News – Kush është viktima e atentatit/ Endri Mustafa, djali keqbërës i Shkodrës
17/05 18:00
Top News – Financimi i fushatave zgjedhore/ Ende mungon transparenca për shpenzimet e subjekteve
17/05 17:58
Top News – Presidentët e Ballkanit/ Mblidhen në samitin e Bërdo-Brijunit
17/05 17:52
Top News – Siguria ushqimore/ Problematikat e zgjidhjet që autoritetet ofrojnë
17/05 17:51
Top Channel/ “Izraeli, të mbrohet”/ Ambasadori izraelit: Shtëpitë e palestinezëve s’do kthehen
17/05 17:09
Top News – Përplasje me kallash për drogën/ Policia hap zjarr, një i plagosur në Fier
17/05 17:06
Top News – Osmani përplaset me Vuçiç/ Tensione në Slloveni për kufijte e ballkanit
17/05 17:04
Kultivonte kanabis, plagoset nga policia në fshatin Gjorgoz/ Banorët të frikësuar
17/05 16:42
Top Channel/ Shembet suvaja e një ndërtese historike në Shkodër, dëmtohet aktori
17/05 16:39
Top Channel/ Hapen kutitë e Beratit/ Gjenden disa parregullsi në disa prej atyre që u hapën
17/05 16:32
TopChannel/Kapen qindra KG kokaine në Kosovë/Droga mes bananeve,nga Durrës dhe u ndoq deri në Lipjan
17/05 16:32
Top Channel/ Hetimi i Presidentit Meta/ Komisioni pritet të hapë edhe dosjet sekrete nga SHISH
17/05 16:31
Top Channel/ Zgjedhjet në PD më 13 qershor! Këshilli Kombëtar miratoi vendimin e kryesisë
17/05 16:15
Top Channel/ Në betejë me Covid! Mjeku nga Lezha: Beteja me sëmundjen edhe kur humba nënën
17/05 16:15
Top Channel/ Çmimet e terminalit Korçë, protestojnë punonjësit e transportit uban: Tarifa të larta!
17/05 15:36
Top Channel/ “Betohem në Zot që jam i pafajshëm”. U kapën me kokainë, efektivi Lici flet i përlotur
17/05 15:34