Top News – Shembet hoteli në Manastir/ Ishte ndërtim pa leje, IKMT e hedh në tokë
18/06/2021 19:38

Aksioni për shembjen e ndërtimeve pa leje në zonat brendetare ka vijuar këtë të premte në Sarandë. Strukturat e Inspektoratit kombëtar të Mbrojtjes së Territorit kanë ndërhyrë pas mesditës në gjirin e manastrit në sarëndë, ku kanë shembur një hotel që ishte ndërtuar në mënyrë të paligjshme aty. Ky ishte Hoteli i vetëm I ndërtuar në këtë pjesë të viojës bregdetare i njohur si plazhi i Manastirit. Sic mësohet pas pretendimit të pronarëve se kanë ndërtuar një hotel me leje, ka qenë gjykata ajo që ka rrëzuar pretendimet e tyre. Menjehër pas vendimiot të marrë nga gjykata, ka ndërhyrë IKMT-ja dhe ndërtesa i është nënshtruar shembjes. Sipas IKMT aksioni “Bregdeti ynë” pothuajse ka përfunduar në zonën e Ksamilit ku ishin evidentuar rreth 30 objekte të ndërtuara pa leje që janë shembur gjatë këtyre ditëve. Ndërsa pritet që në shtator të nisin shembjet e ndërtimeve pa leje përgjatë bregdetit të Vlorës. Aksioni ‘ bregdeti ynë’ nisi gati dy javë më parë dhe fillimisht është ndërhyrë në zonën e Velipojës ku janë shembur 15 ndërtime pa leje dhe në Ksamil. Por sic kanë paralajmëruar edhe stukturate shtetërore aksioni do të vijojë përgjatë gjithë vijes bregdetare, duke shembur të gjitha strukturat e ngritura në mënyrë të paligjshme.

Top News-Shkodër, flet Dr. i Emergjencave/‘30 hektarë pyje nën pushtetin e flakëve’
05/08 13:59
Top News – Trishtuese! Kafshët në ‘betejë’ me zjarrin, ja si përpiqen të shpëtojnë
05/08 13:44
Top News – Katastrofë në Vlorë, flakët shkrumbojnë shtëpitë, ndërsa banorët largohen
05/08 13:43
Top Channel/ Situatë kritike në Gjorm, shkrumbohen 5 banesa. Nuk dihet nëse ka të lënduar
05/08 13:04
Top Channel/ Vazhdojnë zjarret në Lunxhëri, operacione në fshatrat Arshi Lengo, Asim Zeneli, Krinë
05/08 12:57
Top Channel/Ndërpritet aksioni në Karaburun, era e fortë rrezikoi jetën e ushtarëve dhe zjarrfikësve
05/08 12:55
Top News-I treti brenda 3 ditëve/ Meta i kthen parlamentit aktin për buxhetin e shtetit
05/08 12:49
Top Channel/ Voda në gjykatë, në apel masa për ish zv/ministren
05/08 12:47
Top Channel/ Laborator droge në mes të Durrësit, kapen dy laborantët që përgatisnin dozat për shitje
05/08 12:46
Top Channel/ Festa e bukës në Maliq, tradita që shënon korrjen e grurit
05/08 12:24
Top News-Manastirliu në spitalin e Sarandës/‘Brenda shtatorit përfundon pediatria e laboratori’
05/08 12:15
Top News-Bazë përpunimi drogërash/ Durrës, sekuestrohet kokainë e heroinë, 2 në pranga
05/08 12:07
Top Channel/ Ende 6 vatra zjarri aktive. Shuhen disa zjarre në të gjithë vendin. Karaburuni vazhdon
05/08 12:06
Top Channel/Aksidenti ku humbi jetën 3-vjeçari,shihni si ka përfunduar makina që e ngiste nëna e tij
05/08 11:49
Top News-Gjyqi për Tahirin dhe Çelën/ Gjykata e Lartë cakton datën e seancës gjyqësore
05/08 11:35
Top News-Ministria e Mbrojtjes bën bilancin/6 vatra aktive në vend, vijon beteja me flakët
05/08 11:28
Top News – Shpërthen zjarri në autostradën Fier-Vlorë, rrezikohen depozitat e karburantit
05/08 11:27
Top News-Vdes në aksident një 3-vjeçar/ Makina që drejtohej nga e ëma del nga rruga
05/08 11:18
Top Channel/ Shfaqen vatra zjarri në fshatrat e Mallakastrës, terreni i vështirë për zjarrfikësit
05/08 11:04
Top Channel/ Manastirliu në spitalin e Sarandës: Brenda shtatorit përfundon pediatria dhe laboratori
05/08 10:48