Top News/ SHBA, Tomahawk dhe armë hipersonike në Gjermani / Do dërgojë armët më të fuqishme në 2026
11/07/2024 12:21

Shtetet e Bashkuara do të nisin dislokimin e raketave me rreze të gjatë veprimi në Gjermani më 2026, njoftuan dy vendet gjatë takimit të aleancës së NATO-s. Ky konsiderohet një hap i madh që synon të luftojë, atë që aleatët e cilësojnë si kërcënimin në rritje që Rusia paraqet për Evropën. Sipas vendimit, Uashingtoni do të dërgojë në Gjermani armët më të fuqishme amerikane që do të vendosen në kontinentin evropian që nga Lufta e Ftohtë dhe ky vendim po shihet si paralajmërim i qartë për presidentin rus, Vladimir Putin. Në deklaratën e përbashkët të lëshuar nga SHBA-ja dhe Gjermania u tha se “dislokimet në faza” ishin përgatitje për stacionim afatgjatë në Evropë të aftësive ushtarake që përfshijnë raketat SM+6, Tomahaëk dhe dislokimin e armëve hipersonike me rreze të gjatë veprimi. Një dislokim i armëve të tilla do të ishte i ndalueshëm nga Traktati për forcat bërthamore me rreze të mesme veprimi, që SHBA-ja dhe Bashkimi Sovjetik kishin nënshkruar më 1987. Por, ky traktat u zhbë më 2019. “Ne nuk mund ta përjashtojmë mundësinë e një sulmi kundër sovranitetit dhe integritetit territorial të aleatëve”, thanë aleatët e NATO-s përmes një deklarate të lëshuar të mërkurën, më 10 korrik.

Top Channel/ Tronditet edhe Europa. Sulme me armë në Francë e Gjermani
15/07 10:19
Top Channel/ Trump vazhdon fushatën. Merr pjesë në konventën republikane, siguria maksimale
14/07 23:28
Top Channel/ Heroi në atentatin e Trump. Kush është ish-zjarrfikësi që vdiq për të mbrojtur familjen
14/07 22:11
Top Channel/ Atentati i Trump, mesazhi që mori stafi i Biden: Përmbahuni nga komentet…
14/07 16:52
Top Channel/ Sulmi i Trump mund të ishte parandaluar? Dëshmia: Pashë autorin që zvarritej në çati
14/07 16:49
Top Channel/ Atentati ndaj Trump, autori ishte vetëm 120 metra larg tij kur qëlloi nga çatia
14/07 16:48
Top News/ Izraeli ‘shënjestron’ Hamasin… / Sulmet në Gaza ekzekutohen civilë, dhjetëra të lënduar
14/07 15:55
Top News/ Katër presidentë amerikanë të ekzekutuar/ Të tjerë janë plagosur e sulmuar gjatë historisë
14/07 15:47
Top News/ 5 mijë trupa, 45 avionë e 22 helikopterë/ Franca feston Bastijën në mes të krizës politike
14/07 14:21
Top News/ Putin kërcënon Gjermaninë / Berlini dhe Evropa, shënjestër e raketave ruse
14/07 14:21
Top Channel/ “Të dua babi”, Ivanka për sulmin ndaj Donald Trump: Faleminderit për lutjet tuaja
14/07 14:03
Top News/ U ekzekutua në ditëlindjen e 20-të…Masakër në Francë, breshëri armësh në festë
14/07 14:00
Top News/ Një republikan i regjistruar…Kush është atentatori i Donald Trump
14/07 13:53
Top News/ Politika amerikane u bë ‘vdekjeprurëse’ / Plumbat që shkatërruan iluzionin e sigurisë
14/07 12:36
Top News/ ‘Kjo nuk mund të ndodhë në SHBA! Bota dënon atentatin ndaj Trump: ’Sulm ndaj demokracisë’
14/07 12:29
Top News/ Trump i shpëton atentatit / U vra sulmuesi dhe një pjesëmarrës në tubimin elektoral
14/07 12:14
Top News/ Shërbimi Sekret në shënjestër: Si u lejua atentatori i Trump të afrohej aq shumë?
14/07 12:11
Top Channel/ Biden dënon sulmin! Presidenti: Ne nuk mund të lejojmë të ndodhin gjëra të tilla
14/07 11:56
Top News/ FBI identifikon atentatorin e Trump/ Merr në dorë hetimin, plumbi i shpoi veshin e djathtë
14/07 11:51
Top Channel/ President i SHBA, “zanat” me risk! Janë ekzkutuar 4 udhëheqës amerikanë. 33 atentate
14/07 11:46