Top News – SHBA nis super-raketat në Ukrainë / Mund të fundosin luftanijet ruse që bllokojnë portet
20/05/2022 12:53

Shtëpia e bardhë po punon për të dërguar raketa të avancuara anti-anije në duart e luftëtarëve ukrainas për ti ndihmuar ata të cajnë bllokadën detare të Rusisë – thanë zyrtarët – në mesin e shqetësimeve se armët më të fuqishme që mund të fundosin luftanijet ruse mund të ndezin akoma më shumë konfliktin. Ukraina ka këmbëngulur për armatime më të avancuara amerikane edhe përtej inventarit aktual të artilerisë që përfshin raketat Javelin dhe Stinger, etj. Lista e Kievit psh përfshin edhe raketa që mund ta shtyjnë marinën ruse larg porteve të saj në detin e zi, duke lejuar rifillimin e transportit të grurit dhe produkteve të tjera bujqësore në të gjithë botën. Zyrtarët amerikanë kanë përmendur problemet e dërgimit të armëve më të fuqishme ukrainës, që përfshijnë nevojën për trajnim, vështirësitë në mirëmbajtjen e tyre apo edhe shqetësimet se armatimet amerikane mund të kapen nga forcat ruse, përvec frikës së përshkallëzimit.

Top News – Euro prek nivelin më të ulët në 18 vite/Turizmi dhe eksportet zhvlerësuan monedhën
26/06 14:41
Top Channel/ Konkursi i transgjinorëve, Filipinasja merr vendin e parë
26/06 12:52
Top News -Mbi 180 mln euro vetëm për sigurinë!/Çfarë është samiti i G7 dhe kritikat ndaj superfuqive
26/06 12:45
Top Channel/ Pasuria e madhe e groposur nën Rripin e varfër të Gazës
26/06 12:27
Top Channel/ Vazhdojnë protestat në SHBA, qytetarët kundër ndalimit të abortit
26/06 12:08
Top Channel/ Sot mblidhet G7. Ja çfarë do diskutohet
26/06 11:54
Top Channel/ Gjysmë miliardë dollarë drogë në flakë, pamjet
26/06 11:48
Top Channel/ Goditet Kievi, 4 shpërthime të fuqishme zgjojnë kryeqytetin
26/06 11:46
Top News -Shqiptarët përleshen me thika në Venecia/Sherri për drogën, njëri hidhet në kanalin me ujë
26/06 11:33
Top News – Ukraina bën bilancin e 4 muaj luftë/ Rusia humbje kolosoale në ushtarë e mjete luftarake
26/06 11:27
Top News- Putin forcon mbrojtjen e aleatëve/Raketat më të fuqishme ruse do të vendosen në Bjellorusi
26/06 10:13
Top News – Flamuri turk para parlamentit grek/Politikani-Mitsotakis hiq dorë nga armët dhe SHBA
26/06 10:09
Top News – ‘Shi’ raketash në Kiev /Rusia bombardon civilët, qindra të evakuuar
26/06 10:07
Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22