Top News/ SHBA i frikësohet një tjetër fronti lufte….këshillon Izraelin të mos veprojë
25/06/2024 22:15

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin i këroi Izraelit që të shmangë hapjen e një fronti të dytë lufte, kësaj here me grupin militant të Hezbollah. “Një luftë tjetër midis Izraelit dhe Hezbollahut lehtësisht mund të shndërrohet në një luftë rajonale me pasoja të tmerrshme për Lindjen e Mesme. Prandaj, deri më tani, diplomacia është mënyra më e mirë për të parandaluar përshkallëzim të mëtejmë”, tha Austin pas takimit që pati me ministrin e mbrojtjes së Izraelit. Ai shtoi më tej se SHBA po punon ngushtë me Izraelin për të arritur një marrëveshje për këtë situatë. Hezbollahu, që mbështetet nga Irani, ka sulmuar Izraelin pothuajse menjëherë pasi Hamasi ndërmorri më 7 tetor sulmin e armatosir që nxiti më pas luftën në Gaza. Që prej kësaj kohe, Izraeli dhe Hezbollahu kanë këmbyer zjarr pothuajse në baza ditore, duke detyruar që dhjetëra mijëra persona të zhvendosen në dy anët e kufirit. Luftimet janë përshkallëzuar javët e fundit, duke rritur frikën se ato mund të shndërrohen në luftë të gjerë.

Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08
Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03