Top News – SHBA hakmerret me Rusinë / Nuk i jep të dhëna për arsenalin e saj bërthamor
29/03/2023 11:04

Shtetet e Bashkuara kanë informuar Moskën se nuk do të ndajnë më të dhëna për forcat e saj bërthamore, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë, duke shpjeguar se ndryshimi është përgjigja e Uashingtonit ndaj vendimit të Rusisë për të pezulluar pjesëmarrjen e saj në traktatin e ri START për të reduktuar armët sulmuese strategjike. “Sipas ligjit ndërkombëtar, Shtetet e Bashkuara kanë të drejtë t’i përgjigjen shkeljeve të Rusisë të traktatit të ri START duke marrë kundërmasa proporcionale dhe të kthyeshme për të nxitur Rusinë të përmbushë detyrimet e saj,” tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare. “Kjo do të thotë se për shkak se pezullimi i pretenduar nga Rusia i Traktatit të Ri START është ligjërisht i pavlefshëm, SHBA-ja lejohet ligjërisht të ndalojë përditësimin tonë të të dhënave dyvjeçare në përgjigje të shkeljeve të Rusisë”, shtoi zëdhënësi.

Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27
Top News – Stoltenberg, ‘mysafir’ i Erdogan / Shkon në Turqi për Suedinë, ‘anëtarësim të shpejtë’
01/06 13:30
Top News – Inflacioni i lartë në Eurozonë / BQE përgatit një tjetër rritje të normave të interesit
01/06 12:30
Top News – Ukraina rrëzon ‘Iskanderët’ e Putinit / Vritet nëna me fëmijën, sulm tjetër mbi Kiev
01/06 12:01
Top Channel/ Mali i Zi ngrihet për serbët e Kosovës: “Është zemra e Serbisë, nuk lëshohet”!
01/06 11:56