Top News/ Sërpska mohon gjenocidin në Srebrenicë, miraton raportin e vrasjes së 8.000 myslimanëve
18/04/2024 22:15

Parlamenti i Republikës Sërpska në Bosnjë e Hercegovinë ka miratuar këtë të enjte një raport që thekson se vrasja e 8.000 myslimanëve në Srebrenicë gjatë luftës së Bosnjës, nuk përbën gjenocid. Masakra e Srebrenicës është cilësuar si më e rënda në Evropë prej Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 2007, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e shpalli gjenocid krimin në Srebrenicë, ngjarje ku u vranë më shumë se 8.000 burra dhe djem boshnjakë më 1995 nga Ushtria e Republikës Sërpska. Deri më tani, më shumë se 50 njerëz janë dënuar me mbi 700 vjet burgim për gjenocid dhe krime të tjera në Srebrenicë.

Top Channel/ Më 22 maj votim në shtatë qendra zgjedhore në RMV, Ahmeti: E rrezikshme
19/05 12:26
Top News/ Mitsotakis paralajmëron Shkupin/ ‘Ndaloni provokimet me emrin, kam informuar BE-në’
18/05 19:21
Top News/ Finlanda ‘shuplakë’ BE-së për Kosovën: Qasje e njëanshme, Serbia shkak për destabilitet
18/05 16:53
Top News/ Me kapele dhe duar në xhepa, çfarë po bënte shqiptari para se të vriste gruan në Greqi
18/05 15:55
Top News/ Kosova mbetet jashtë agjendës së KiE/ Franca: Çështja mund të shkaktojë përçarje në BE
17/05 14:53
Top News/ Greqia paralajmëron RMV-në/ ‘Mitsotakis do të shfuqizojë Marrëveshjen e Prespës’
17/05 12:42
Top Channel/ Maqedonia e Veriut sfidon Greqinë! Mitsotakis: Do kenë pasoja të rënda mes dy vendeve
17/05 12:34
Top News/ Asociacioni, ‘mision i pamundur’ / Escobar: Duhej të kishim insistuar më shumë
17/05 12:29
Top News/ Escobar lë detyrën, rrëfen pengun/ ‘Duhej të kisha këmbëngulur më shumë për asociacionin’
17/05 11:17
Top News/ Emri rikthen tensionet Greqi-RMV/ Mitsotakis: Respektoni dispozitat e marrëveshjes
17/05 11:06
Top News/ Anëtarësimi i Kosovës në KiE/ Vuçiç: I kemi duart e lidhura, britanikët kanë një truk
17/05 10:12
Top News/ Rrëfehet bashkëshorti vrasës/ 50-vjeçari: Pasi e vrava shkova e piva disa birra
16/05 22:22
Top News/Çështja e emrit, Shkupi sfidon Athinën/Mickovski në krah të presidentes: Ndaloni kërcënimet
16/05 20:32
Top News/Asociacioni, Vuçiç: Një mashtrim/Presidenti serb e quan përpjekje jo serioze draft-statutin
16/05 19:12
Top News/ Vritet shqiptarja në Greqi/ Arrestohet bashkëshorti, video e sherrit mes tyre
16/05 17:20
Top News/ Bie numri i emigrantëve/ Ballkani, jo më rruga e preferuar për klandestinët
16/05 16:54
Top News/ Kurti ia thotë në sy Vuçiçit: Na dorëzo Milan Radoiçiç dhe grupin e tij paramilitar
16/05 15:10
Top News/ Mitsotakis reagon për vrasjen e shqiptares/ Thirrje grave që të denoncojnë dhunën
16/05 13:08
Top News/ Rama-Kurti, të ndarë në një tryezë. Dy Kryeministrat në samitin BE-Ballkani Perëndimor
16/05 10:16
Top News/ Vritet shqiptarja në Greqi/ Kishte paditur për dhunë partnerin, por nuk u nda nga ai
16/05 09:24