Top News – Serbia nis imunizimin me Sinopharm/ Vaksina kineze i jepet në fillim ushtarëve
20/01/2021 10:37

Ministri serb i Mbrojtjes, Nebojsha Stefanovic njoftoi se ai dhe më shumë se 700 anëtarë të ushtrisë janë vaksinuar tashmë me vaksinën kineze. E prodhuar nga kompania Sinopharm, kjo vaksinë është kthyer në burim polemikash në shtetet perëndimore. Kina e miratoi vaksinën për përdorim nga fundi i vitit të kaluar e ndonëse nuk janë publikuar të dhëna të detajuara rreth efikasitetit të saj, kompania prodhuese pretendon se vaksina ka 79 efekt të vaksinës, bazuar në të dhënat fillestare. Kjo shifër është më e vogël sesa efikasiteti 95 i raportuar në vaksinat e prodhuara nga Perëndimi, siç janë ato të kompanive, Pfizer/BioNTech apo Moderna. Vaksina kineze e cila është krijuar sipas metodës tradicionale, deri tani nuk ka shkaktuar të paktën sipas raporteve ekzistuese, ndonjë reaksion të fortë alergjik. Serbia u bë të martën vendi I parë europian që nisi fushatën e vaksinimit masiv kundër koronavirusit, duke përdorur vaksinën kineze të kompanisë Sinopharm.“Kjo është mënyra e vetme për t’iu kthyer jetës normale”, deklaroi ministri i Shëndetësisë, Zllatibor Llonçar i cili ishte dhe personi i parë që e mori këtë vaksinë në transmetim të drejtpërdrejte televiziv. “Këto të gjitha janë vaksina shumë të sigurta”, ka thënë Llonçar nga Instituti i Virologjisë në Beograd. Serbia që mori javën e kaluar 1 milion doza të vaksinës Sinopharm, ka lidhje të ngushta me Pekinin, ndërsa kompanitë kineze, kanë investuar miliarda euro në vendin me 7 milionë banorë.

Top News – Maqedonia e veriut/ Rriten sërish rastet, qeveria nën kritika për vaksinën
04/03 19:28
Pas tërmetit që tronditi Greqinë/ Në zonat më të goditura dhjetëra banorë e kalojnë natën jashtë
04/03 12:25
Grenell sulmon sërish Kurtin: Do t’i dalë kundër Bidenit, ç’ka thënë për Izraelin 
04/03 11:02
Top News – Vuçiç takon Lajçak: Serbia e gatshme për dialog me Kosovën
04/03 00:40
Top News – Maqedoni e Veriut/ Zoran Zaev merr votëbesimin nga kuvendi
03/03 20:07
Top News – Grenell sulmon Albin Kurtin: Është antiamerikan, kundërshton politikat e SHBA
03/03 00:52
Greqia në alarm nga infektimet/ Nga 2359 të infektuar, 1159 janë në Athinë. Mbi 300 në Selanik
02/03 22:34
Top News – Bosnje Hercegovina në vështirësi/ Serbia i dhuron 10 mijë doza vaksine anti covid
02/03 22:10
Top News – Mesazhe të forta nga Lezha/ Kurti, ` bashkim kombëtar çlirohuni nga kriza`
02/03 16:33
Top News – Marrëveshja Kosovë-Serbi/Lajçak, brenda mandatit të qeverisë Kurti2
02/03 12:27
Top News – 2 shqiptarët e kokainës në Greqi/ Arrestohet pas disa muajve hetime e përgjime
01/03 21:32
Top News – Mirosllav Lajçak sot në Kosovë/ Blloku europian më në fund vihet në lëvizje
01/03 11:25
Top News – Turqia i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen gjigande detare në Egje
27/02 16:50
Top News – Shqiptari që i shpëtoi atentatit/ Greqi, lëvizte me monopatinë dhe jelek antiplumb
27/02 12:26
Greqi, Ndryshon kodi penal/ Ashpërsohen ligjet për abuzimet seksuale
26/02 10:14
Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Vuçiç `në prag dëshpërimi`/ Presion për njohjen e Kosovës, SHBA e thotë hapur
23/02 22:10
Top News – Sulmi ndaj djalit të Rashiç/ Zyrtari serb, ishte i organizuar politikisht
23/02 20:26
Top News – Shkupi i përvishet Brukselit/ `BE nuk na ndihmoi me vaksinat`!
23/02 18:38
Top News – Kundër regjistrimit të popullsisë/ Opozita Maqedonase, avantazhon shqiptarët
21/02 15:35