Top News – Serbët po vaksinohen…/Por vaksina nuk vjen nga Evropa Perëndimore
26/01/2021 12:16

Serbia është një nga të paktat vende të Ballkanit që ka nisur procesin e vaksinimit të popullatës dhe po e bën këtë me vaksina nga Pfizer e BioNTech, vaksinën kineze Sinopharm dhe atë ruse, Sputnik V. 200 qendra vaksinimi janë hapur në vend, ku të moshuarit presin me durim në radhë për të marrë vaksinën. Pekini ka dërguar një milionë vaksina në serbi dhe sipas informacioneve, nga Kina, Bahreini dhe Peruja, efikasiteti i saj është 75-80 për qind. Por, zyrtarët e shëndetësisë në vend thonë se vaksina më e mirë është ajo që kemi në dispozicion. 35 mijë vaksina administrohen çdo ditë dhe nga e diela janë vaksinuar mbi 170 mijë qytetarë. Presidenti serb, Aleksander Vucic, e priti vet kontigjentin e vaksinave të ardhura nga kina, duke i shprehur mirënjohje të thellë Pekinit. Shtypi, e prezanton atë si shpëtimtarin e kombit që po punon pa u lodhur për të siguruar vaksina për popullin e tij. Vucic ka folur për ndërtimin e fabrikave për prodhimin e vaksinave në serbi, me teknologji që do të vijë nga Moska. Por deri atëherë, Rusia do të dërgojë qindra e mijëra vaksina Sputnik 5 në serbi. “Shokët e vërtetë e tregojnë veten e tyre në kohë të vështirë”, thotë shumëkush. Qeveritë në Kinë dhe Rusi po bëjnë politikë me shpërndarjen e vaksinave. Veçanërisht Kina, po përpiqet të përfitojë politikisht nga situata. Ajo tregon se është një partnere e aftë për të vepruar shpejt dhe që nuk ka nevojë të presë, si vendet e tjera. Ashtu si Serbia ndërkohë, edhe disa vende të tjera të Evropës qendrore dhe lindore, po riorientohen drejt lindjes. Hungaria, anëtare e BE-së por edhe Turqia, janë mbështetur jo pak tek kina dhe Rusia në përpjekjet për të luftuar pandeminë.

Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15
Top News – Varianti i tmerrshëm kalifornian/ Ekspertët, është 11 herë më vdekjeprurës
26/02 18:08
Top News – Apeli i mbretëreshës/ ‘Bëni vaksinën, mendoni edhe për të tjerët’
26/02 16:53
Top News – Dezertori koreano verior/ Pamje nga kamerat e sigurisë, si e kaloi kufirin – Pa koment
26/02 16:52