Top News/ Rutte pason Stoltenberg…Aleat i vendosur i Kievit dhe kritik i Rusisë
19/06/2024 12:02

Kryeministri holandez Mark Rutte, një aleat i vendosur i Kievit dhe një kritik i presidentit rus Vladimir Putin, do të pasojë Jens Stoltenberg në postin e shefit të NATO-s, njoftuan mediat holandeze të martën, pasi Hungaria dhe Sllovakia e mbështetën atë. Duke folur në një konferencë shtypi së bashku me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken në Uashington, Stoltenberg as nuk e konfirmoi dhe as nuk e mohoi raportin e mediave. "Me njoftimin e kryeministrit hungarez Viktor Orban, mendoj se është e qartë se jemi shumë afër një përfundimi ... për të zgjedhur sekretarin e ardhshëm të përgjithshëm, dhe mendoj se ky është një lajm i mirë," u tha ai gazetarëve ndërsa lëvdoi Rutten. "Unë mendoj se ai është një kandidat shumë i fortë. Ai ka shumë përvojë si kryeministër. Ai është një mik dhe koleg i ngushtë ndaj edhe besoj fuqishëm se shumë shpejt aleanca do të ketë vendosur për pasardhësin tim," tha Stoltenberg. "Dhe kjo do të jetë dicka e mirë për të gjithë ne, për NATO-n dhe gjithashtu për mua". Sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s do të përballet me sfidën e vazhdimit të mbështetjes së Ukrainës kundër pushtimit të Rusisë, ndërsa do të duhet edhe të ruhet nga çdo përshkallëzim që mund ta tërheqë aleancën ushtarake drejtpërdrejt në një luftë me Moskën. Në dy vitet që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë, Rutte ka qenë një nga forcat shtytëse pas mbështetjes ushtarake të Evropës për Ukrainën, duke theksuar vazhdimisht atë që ai tha se ishte nevoja absolute për një disfatë ruse në fushën e betejës për të siguruar paqen në Evropë. Nën udhëheqjen e tij, Holanda ka rritur shpenzimet e mbrojtjes mbi pragun prej 2% të PBB-së që kërkohet nga anëtarët e NATO-s, duke ofruar avionë luftarakë F-16, artileri, drone dhe municione për Kievin, si dhe duke investuar shumë në ushtrinë e saj.

Top Channel/ Të shtëna në Greqi, tre të plagosur! 70 të arrestuar pranë stadiumit të Panathinaikos
13/07 22:38
Top News/ ‘Kërcënim serioz për paqen’/ Pas deklaratës në samit, Koreja e Veriut akuzon NATO-n
13/07 20:30
Top News/ Rusia dhe Kina, stërvitje ushtarake/ Përgatitje kundër perëndimit, manovra detare
13/07 20:05
Top Channel/ Sulm nga ajri, vriten 71 palestinezë! Ushtria izraelite: Shënjestra komandanti i Hamas
13/07 19:14
Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08