Top News – Rusia vuan për fuqi punëtore, rrezikohet prodhimi industrial
31/05/2023 22:56

Shkalla e papunësisë në Rusi ra në shifra rekord, duke shkuar në 3.3%, një shifër kjo vërtetë shqetësuese, që tregon mungesë të theksuar të fuqisë punëtore. Shifrat e publikuara nga Reuters konfirmojnë edhe njëherë se pikërisht mungesa e fuqisë punëtore është ajo që po pengon jo pak rritjen ekonomike të Rusisë. Megjithëse zyrtarët qeveritarë paraqesin punësimin e lartë për njerëzit si një shenjë e shëndetit ekonomik, mungesa e fuqisë punëtore, e kombinuar me një rubël të dobët dhe pasiguri të përgjithshme, janë ndër faktorët kryesorë që pengojnë rritjen industrial të Rusisë. Sanksionet e vendosura ndaj saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Perëndimi, për shkak të pushtimit të Ukrainës, kanë bërë që Prodhimi I Brendshëm Bruto të bjerë me 2.1%, ndërsa rënie të theksuar ka pasur prodhimi industrial në masën e 5%. Rritja e prodhimit ushtarak dhe shpenzimet masive të qeverisë kanë shërbyer si ‘oksigjen’ për industrinë ruse, por vetëm për të zbutur disi goditjen ekonomike, pasi rikthimi i saj në normalitet është një perspektivë jashtëzakonisht e largët. “Tregu rus ka ndryshuar në mënyrë dramatike që nga fillimi i luftës, për shkak të sanksioneve dhe markat masive dhe të shtrenjta po largohen nga vendi. Ato mund të zëvendësohen me produkte ruse të industrisë së lehtë, por nuk ka kush t'i prodhojë”, shprehet një ekspert ekonomik në Moskë. Pamjet: AFP

Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19
Top News – Trupat britanike në Ukrainë…! Aleati i Putinit kërcënon: Nis Lufta III Botërore
02/10 12:03