Top News/ Rusia teston durimin e NATO-s / Provokim në kufijtë lindorë, shkel hapësirën ajrore
17/06/2024 16:16

Suedia dhe Finlanda, anëtarët më të rinj të NATO-s, raportuan shkelje të hapësirës ajrore respektive nga avionët ushtarakë rusë gjatë javës së kaluar, në mes të një stërvitjeje të madhe të aleancës në rajon. Forcat ajrore suedeze ngritën në fluturim një avion luftarak JAS 39 Gripen, pasditen e 14 qershorit, pasi një bombardues taktik rus Su-24 hyri në hapësirën ajrore mbi ishullin strategjik të Gotlandit, në Detin Baltik, thanë forcat e armatosura të vendit në një deklaratë. Gripeni e shoqëroi avionin rus, i cili nuk u përgjigj dhe vazhdoi rrugën drejt hapësirës ajrore suedeze", tha zëdhënësi i shtypit i forcave të armatosura suedeze Henrik Nystrom.

Top Channel/ Habit studimi! Ndryshimet klimatike po rritin zgjasin ditën! Ja si po ngatërrohet koha
16/07 13:14
Top Channel/Vetflijohen burrat në Korenë e Jugut, politikani: Fajtor, dominimi i grave në shoqëri
16/07 13:13
Top Channel/ Ushtari francez goditet me thikë, rritet frika para Lojërave Olimpike
16/07 13:10
Top Channel/ Dënohen 4 shqiptarë në Angli! Iu gjetën 1 mijë bimë kanabis me vlerë 330 mijë paund
16/07 13:09
Top News/ Edhe Rusia në bisedimet e paqes / Zelenski ndryshon mendje, plan për një samit të dytë
16/07 12:56
Top News/ Votim virtual për presidentin Biden / Do të marrë nominimin e demokratëve para kuvendit
16/07 12:53
Top News/ Zbulohet një shpellë në Hënë…në ‘Detin e Qetësisë’, mund të strehohen astronautët
16/07 12:47
Top News/ Tha se Trump duhet vënë në shënjestër…Biden bën ‘mea culpa’: Ishte një gabim
16/07 12:45
Top News/ BE bojkoton Viktor Orban / Komisionerët Evropianë nuk marrin pjesë në takime
16/07 12:41
Top News/ Donald Trump pritet si hero…Me veshin e fashuar në konventën republikane
16/07 12:33
Top News/ Dikur e quante:‘Hitleri i Amerikës’…J.D.Vance dhe metamorfoza e tij, i zgjedhuri i Trump
16/07 12:23
Top Channel/ Hagë, sot vendimi për Pjetër Shalën: Vrau një bashkëpunëtor të Serbisë në Kukës!
16/07 12:02
Top Channel/ “Dorëzohet” Ukraina? Zelenski: “Bisedime paqeje, Rusia të marrë pjesë”!
16/07 11:42
Top Channel/ Zbulohet shpellë në Hënë: U krijua nga “tubacionet” e llavës!
16/07 11:39
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet: Do emërohet në Konventë me votim virtual!
16/07 11:39
Top Channel/ Trump me veshin e fashuar, “shpërthen” Konventa Republikane: Mbështetje deri në fund!
16/07 11:38
Top News/ Donald Trump zgjedhe ‘ortakun’. Do të kandidojë me Senatorin që dikur e kritikonte
15/07 22:49
Top Channel/ Zelensky prezanton planin për Samitin e dytë ndërkombëtar, synon pjesëmarrjen e Rusisë
15/07 21:25
Top Channel/ Nga Europiani te Lojërat Olimpike, Gjermania rikthen kontrollet: Frikë për terrorizëm
15/07 21:22
Top News/ Pas atentat, lajmi i mirë. Gjykata në Florida pushon çështjen ndaj Trump
15/07 21:05