Top News – Rusia sulmon vendin europian!/ Lavrov sinjalizon pushtimin e Moldavisë
03/02/2023 15:34

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës gati një vit më parë por duket se nuk do të ndalet me kaq. Ministri i punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov la të kuptohet së fundmi se Moldavia mund të bëhet viktima e radhës e agresionit rus. “Tani po analizojmë rolin tonë në Moldavi”, u përgjigj Lavrov të enjten, kur një gazetare ruse e pyeti se a do të ketë objektiva të reja shtetit rus. Kujtojmë se Rusia tashmë ka rrëmbyer një pjesë të territorit moldav, ku ka mijëra trupa gjenden në rajonin e Transnistrisë, e cila ka shpallur pavarësinë e njëanshme në vitin 1990. Moldavia, e cila është në gjendje të jashtëzakonshme që nga 24 shkurti 2022, ditë kur Rusia pushtoi Ukrainën, e zgjati situatën e emergjencës me 60 ditë, në 6 dhjetor të vitit të kaluar. Kreu i Shërbimit moldav të Informacionit dhe Sigurisë (SIS), Alexandru Musteata, paralajmëroi më 19 dhjetor se Rusia mund të sulmojë territorin moldav në fillim të vitit 2023, në varësi të situatës së ofensivës në Ukrainë.

Top News – ‘Rusia është në luftë me NATO-n’/Medvedev, thirrje për rritjen e prodhimit të armëve
25/03 17:48
Top News – Presidenti Putin telefonon Erdogan/Bisedime për eksportin e grurit nga Ukraina
25/03 17:47
Top News – Presidenti kinez ‘nuk flet’ me Zelenskin/ Ukraina- Nuk kemi marrë propozim paqeje
25/03 16:49
Top News – Si do kapitullojë Rusia në Ukrainë/ Aleati i Putinit zbulon planin
25/03 16:47
Top News – BE gati t’u bëjë bllokade tregtare vendeve që rieksportojnë produktet teknologjike
25/03 16:10
Top Channel/ Ku është pranvera më e bukur: Vendet e Europës që lulëzojnë “ndryshe”!
25/03 15:42
Top Channel/ “Po shkeli Putini këtu, i vumë prangat direkt”: Kroacia paralajmëron presidentin rus!
25/03 15:39
Top Channel/ 6 miliardë USD-para ruse në RMV: Nga kanale të paligjshme, në Shqipëri nga Facebooku!
25/03 15:16
Top News – Tornado masive godasin SHBA/ Dhjetëra viktima dhe mijëra pa energji elektrike
25/03 14:41
Top News – Kundërshton shitjen e TikTok/ Kompania kineze nën presionin e SHBA-së
25/03 14:29
Top News – FBI nis hetimet/ Kërcënohet me vdekje prokurori që do arrestojë Trump
25/03 14:11
Top News – Erdogan rrezikon të humbasë gjithçka!/ Çfarë parashikojnë sondazhet në Turqi!
25/03 14:08
Top News – Macron ‘kapet mat’ me orën 80 mijë euroshe/ Presidenti e heq fshehur gjatë intervistës
25/03 13:18
Top News – Dorëzimi i MiG-29 nga Sllovakia në Ukrainë/ Reagon Rusia- Është veprim armiqësor!
25/03 13:16
Top News-SHBA dhe Kanada miratojnë marrëveshjen kufitare për t’i dhënë fund fluksit të azilkërkuesve
25/03 13:06
Top News – Rusia ul intensitetin në Bakhmut, shkak humbjet e shumta në front
25/03 13:04
Top Channel/ Dodik del hapur: “Republika Sërpska të bashkohet me Serbinë”!
25/03 12:26
Top Channel/ Tornadot rrafshojnë qytetin në SHBA, 21 të vdekur: Nuk kemi parë kurrë dicka të tillë”!
25/03 12:22
Top News – Turqia zbut tonet me Greqinë, por paqja duket e përkohshme
25/03 11:59
Top Channel/ Nesër ndryshon ora, akrepat para- Do të flemë më pak!
25/03 11:55