Top News – Rusia: Sanksionet e SHBA, ‘absurde’ / Po godasin biznesin e kompanive të huaja
27/01/2023 12:07

Rusia tha të premten se sanksionet e reja të Shteteve të Bashkuara ndaj Moskës, për veprimet e saj në Ukrainë, janë “absurde”, dhe vetëm do t’ua vështirësojnë kompanive të huaja aktivitetet e biznesit. “Në cdo valë të re të kufizimeve ekonomike, bëhet gjithnjë e më e qartë joefikasiteti dhe absurditeti i kësaj qasjeje”, ka thënë Ambasada ruse në Shtetet e Bashkuara. Ajo ka thënë se kompanitë e huaja janë të parat që do të vuajnë nga sanksionet e reja dhe se aftësia e tyre për të punuar me partnerë rusë, është duke u “tkurrur vazhdimisht”. Departamenti amerikan i Thesarit tha të enjten se do të sanksionojë dhjetëra persona dhe entitete që lidhen me pushtimin rus në Ukrainë. Aty është përfshirë edhe Ëagner, grup paramilitar rus që lufton në Ukrainë. Në njoftim, Wagner është përshkruar si “organizatë kriminale”, përgjegjëse për abuzime me të drejtat e njeriut. Lufta në ukrainë po mbush tani vitin dhe Kremlini vazhdon ta quajë, një operacion special ushtarak për cmilitarizimin e vendit. Perëndimi ndërkohë është përgjigjur ashpër duke goditur ekonominë e vendit me sanksione të ashpra.

Top Channel/ SHBA thirje partive politike: Zero kriminelë në lista dhe financime transparente
24/03 22:37
Top Channel/ Tregu Vienez i Pashkëve hap dyert, vezët me dekore të veçanta “pushtojnë” dyqanet
24/03 22:35
Top News – ‘Keqardhje për Listën Srpska’, vendet e QUINT-it, për zgjedhjet e 23 prillit
24/03 21:50
Top Channel/ Britanikët “kryqëzojnë” Braverman për vizitën në Ruanda: Si Hitleri në kampet naziste
24/03 21:41
Top News – A do arrestohej Putin në Ballkan!/ Si përgjigjen Kroacia dhe Serbia
24/03 20:44
Top News – Policët braktisin Macron/ Protestat në Francë përshkallëzohen
24/03 20:27
Top News – Kina mund t’i japë fund luftës!/ Spanja thirrje të zbatohet plani i Pekinit
24/03 20:20
Top Channel/ Protestat në Francë kundër pensioneve vazhdojnë, mbreti Anglisë shtyn vizitën
24/03 19:58
Top Channel/ Arrestimi i Trump/ Të rejat nga hetimet për ish-presidentin amerikan
24/03 19:57
Top News – Turqia prodhon tankun e saj!/ Ashtu si dronët Bayraktar, gati për betejë
24/03 19:11
Top News – Trazirat në Francë trembin Mbretin/ Shtyhet vizita e Charles në Paris, shkak protestat
24/03 19:10
Top News – ‘Ushtria ukrainase, më e mira në botë’!Gjenerali flet për fuqizimin e forcave mbrojtëse
24/03 18:19
Top News – Franca ndalon përdorimin e Tik Tok/2.5 milionë zytarë në zbatim të urdhërit
24/03 16:32
Top News – ‘Imitohen’ dritat e veriut / Shkencëtarët suedezë ‘bëjnë magji’ në qiell
24/03 15:16
Top News – Wagner ‘kthehet’ në Afrikë / Mercenarët po ‘bien si gurë shahu’ në Bakhmut
24/03 15:11
Top News – Ukraina ‘niset’ drejt Krimesë… / Bomba bërthamore për ta ndaluar, kërcënon Rusia
24/03 15:07
Top News – Digjet Franca, 1 milionë njerëz në rrugë / Protesta kundër reformës së pensioneve
24/03 12:20
Top News – ‘Vrasësi i qyteteve’ na kursen… / Asteroidi kalon mes Tokës dhe Hënës, asnjë kërcënim
24/03 12:18
Top News – Zebra pushton rrugët e qytetit / ’Arratiset’ nga kopshti zoologjik, policia në ndjekje
24/03 12:17
Top Channel/ BE, mesazh për “Ohrin”: Kosova dhe Serbia të fillojnë zbatimin e marrëveshjes
24/03 12:06