Top News/ Rusia ndalon eksportet e benzinës / Gjashtë muaj bllokadë për të ‘ruajtur’ çmimet
27/02/2024 14:42

Rusia të martën ka urdhëruar një ndalesë gjashtëmujore të eksporteve të benzinës duke nisur nga 1 marsi, me qëllim që të mbahen stabile çmimet për shkak të rritjes së kërkesës nga konsumatorët dhe fermerët. Kjo ndalesë po ashtu u vendos për të mirëmbajtur rafineritë në shtetin që është eksportuesi i dytë më i madh në botë i naftës. Ndalesa, që fillimisht u raportua nga media ruse RBC, u konfirmua nga zëvendëskryeministri rus, Alexander Novak, i cili është emëruar nga presidenti rus, Vladimir Putin, që të merret me sektorin e energjisë së shtetit. RBC raportoi se kryeministri rus, Mikhail Mishustin, kishte miratuar ndalesën pasi Novak e propozoi këtë gjë më 21 shkurt. “Për të kompensuar kërkesën e tepërt për produkte të benzinës, është e nevojshme që të marrë masa për të ndihmuar në stabilizimin e çmimeve në tregun e brendshëm”, citohet të ketë thënë Novak në propozimin dërguar Mishustinit. Çmimet e benzinës në Rusi janë një çështje e ndjeshme për konsumatorët dhe fermerët në shtetin që është eksportuesi më i madh i drithit në botë para mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale në mars. Po ashtu, në muajt e fundit disa rafineri ruse janë goditur nga dronët ukrainas, teksa lufta mes Rusisë dhe Ukrainës ka hyrë në vitin e tretë. Rusia dhe Ukraina kanë goditur infrastrukturën e energjisë së njëra-tjetrës, duke synuar që të pengojnë linjat e furnizimeve dhe për të demoralizuar kundërshtarët. Eksportet e naftës, produkteve të saj dhe gazit deri më tani janë eksportet më të mëdha të Rusisë dhe të ardhurat nga to janë një burim i rëndësishëm për ekonominë ruse prej 1.9 trilion dollarësh.

Top News/ Izraeli sulmon Rafahun, 18 viktima / Vriten 14 fëmijë në jug të Gazës, bomba gjatë natës
21/04 23:00
Top Channel/ SHBA, 95 mld dollarë ndihma për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin
21/04 20:02
Top News/ Netanjahu shton presionin/ Ofensivë madhore ushtarake ndaj Hamasit
21/04 19:52
Top News/ Dëme në bazën ajrore në Isfahan / BBC: Sulmi i Izraelit mbi Iran ‘nuk kaloi lehtë’
21/04 15:24
Top News/ Putin do përdorë armën bërthamore! E veja e Navalnit: Nga ai mund të pritet gjithçka
21/04 14:55
Top News/ Erdogan, 2 orë e gjysmë me shefin e Hamasit / Kërkon unitet palestinez, dënon Izraelin
21/04 14:54
Top News/ Armët vijnë në Kiev për një javë! Pentagoni ‘përvesh mëngët’, Moska intensifikon sulmet
21/04 14:34
Top Channel/ Habit studimi i ri: Truri i njeriut është rritur me 7%! IQ ka rënë në vitet e fundit
21/04 14:01
Top Channel/Paralajmërimi i Navalnaya-s: Putin i paparashikueshëm, mund të përdorë armë bërthamore
21/04 13:51
Top News/ Irani në luftë me Izraelin…?! A e përballon dot ekonomikisht konfliktin?
21/04 13:18
Top News/ SHBA, këshilltarë ushtarakë në Kiev / Rusia po fiton terren në front, ndihmë për Ukrainën
21/04 12:24
Top News/ Rrëzohen dy helikopterë të marinës / Tragjedi me një të vdekur e 7 të zhdukur në Japoni
21/04 12:23
Top Channel/ SHBA sanksione Izraelit?/ “Shkelën të drejtat e njeriut në Bregun Perëndimor”
21/04 11:54
Top News/ Izraeli, sulm në Bregun Perëndimor / Vriten 14 palestinezë, operacion i madh në zonë
21/04 11:51
Top Channel/ Shkencëtarët e alarmuar: Pandemia e ardhshme mund të shkaktohet nga viruset e gripit
21/04 11:37
Top News/ SHBA miratoi ndihmën ushtarake/ Kievi dhe aleatët evropianë mirëpresin vendimin
21/04 10:52
Top News – Miratohet ndihma për Ukrainën/ Dhoma e përfaqësuesve miraton paketën me 61 miliardë
20/04 22:20
Top Channel/Votim historik, Kongresi Amerikan jep ndihmë shtesë ushtarake për Ukrainën dhe Izraelin
20/04 22:19
Top News/ Erdogan takon kreun e Hamas/ Diskutohet për luftën në Gaza dhe armëpushimin
20/04 18:39
Top News/ Irani paralajmëron Izraelin: Do t’i përgjigjemi menjëherë çdo veprimi
20/04 16:35