Top News – Rusia- Kriza më e rrezikshme në Kosovë!/ Moska akuzon NATO, mbështet Vuçiç pa kushte
02/06/2023 20:12

Zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse, Maria Zakharova, ka reaguar sërish për krizën në Veri të Kosovës, duke fajësuar NATO si shkaktaren e vetme të përplasjeve mes Prishtinës dhe Beogradit, të cilat cilëson si shumë të rrezikshme. Aho e akuzon Aleancën për “qëndrim selektiv”, si në lidhje me krizën në zhvillim, ashtu edhe në përputhje me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. “Rritja e tensionit vazhdon”. Trazirat që shpërthyen kohët e fundit në rajonet veriore të banuara nga serbëet kanë arritur një kufi kritik të rrezikshëm”, ka pretenduar ajo, duke e bërë të qartë përkrahjen e pa rezervë të Rusisë për çfarëdo përpjekje të Vuçicit që ta destabilizojë Kosovën. Zakharova ka pretenduar se kjo krizë u shkaktua nga paqeruajtësit e forcave të NATO-s në Kosovë”. “Ata jo vetëm që treguan mungesë profesionalizmi, por edhe u bënë burim dhune e panevojshme dhe faktor tensioni”, ka thënë ajo. Ajo gjithashtu e akuzon Perëndimi për “qëndrim selektiv” ndaj dispozitave të rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Top Channel/ Vrasja e Tupac, arrestohet një I dyshuar pas 27 vitesh
29/09 23:21
Top News – Rumania reagon ndaj dronëve rusë, dërgon systemet e mbrojtjes ajrore në kufi me Ukrainën
29/09 23:06
Top News – NATO shton forcën ushtarake në Kosovë, Britania konfirmon një battalion të tërë
29/09 23:05
Top News – OSBE, ‘notë kaluese për 14 majin’/ ‘Por, abuzimi shtetëror e presioni, shqetësues’
29/09 22:22
Top Channel/ Eksod masiv nga Nagorno-Karabaku, armenët braktisin rajonin
29/09 21:38
Top News – Osmani nuk ‘pajtohet’ me Ramën/ KFOR në veri përplas Kryeministrin me Presidenten
29/09 21:28
Top News – ShBA paralajmëron Serbinë, Vuçiç e pranon-Blinken më telefonoi…
29/09 21:27
Top News – ‘NATO nuk është pushtuesi’/ Rama sqaron deklaratën për KFOR, u përgjigjet kritikëve
29/09 21:27
Top Channel/ Qeveria amerikane rrezikon mbylljen/ Shkak mosmarrëveshjet mbi buxhetin
29/09 20:00
Top Channel/ Inflacioni në eurozonë bie në 4.3% në muajin shtator. Në Holandë ulen edhe çmimet
29/09 19:05
Top News-Trafikimi i kokainës,biznes familjar/Arrestohet në Greqi çifti shqiptar e dy nipërit e tyre
29/09 17:18
Top News – Radoiçiç e pranon-Isha në Banjskë / ‘Afrim Bunjaku u vra gabimisht, Vuçiç nuk dinte gjë’
29/09 17:17
Top Channel/ Shqiptari tenton largimin me shapka nga çatia e shtëpisë së barit
29/09 15:36
Top News – Luftojnë rusët me tanket Abrams / Ushtarët ukrainas marrin krahë: Tani s’na thyen askush
29/09 15:35
Top Channel/ Po zhvillonin rit fetar! Sulm vetëvrasës në Pakistan, të paktën 50 viktima
29/09 15:31
Top News – Vendos raketat në brigjet e Danubit / Lufta po i afrohet rumanisë, ‘blindohet kufiri
29/09 15:29
Top Channel/ Itali, vijon gjuetia për shqiptarin që vrau ish-gruan. Vajza 14-vjeçare, dëshmitare
29/09 15:19
Top Channel/ E rëndë në Itali, 35-vjeçarja shqiptare vritet me plumb në kokë nga bashkëshorti
29/09 14:25
Top News – Diçka e rrezikshme po ndodh në SHBA! Biden paralajmëron për lëvizjen ekstremiste të Trump
29/09 13:49
Top News – NATO, avionë vëzhgimi në Lituani / Do të monitorojnë aktivitetet ushtarake ruse
29/09 12:30