Top News/ Rusia kërkon të zgjerojë kufirin detar/ Ministri lituanez: Duhet t’i përgjigjemi
22/05/2024 13:06

Rusia synon të ndryshojë koordinatat gjeografike, duke lëvizur në mënyrë të njëanshme kufirin detar me Lituaninë dhe Finlandën në Detin Baltik përmes një dekreti të publikuar në 21 maj. Lituania dhe Finlanda nuk kanë reaguar ende ndaj vendimit të Rusisë për kufirin detar. Rusia synon përmes këtij dekreti ujërat e detit në pjesën lindore të Gjirit të Finlandës dhe pranë qyteteve Baltiysk dhe Zelenogradsk në rajonin e Kaliningradit, Në dekret thuhej se koordinatat e mëparshme gjeografike dyshohet se ishin regjistruar duke u mbështetur në hartat e lundrimit detar në shkallë të vogël, të cilat bazoheshin në kërkimet e shekullit të 20-të dhe "nuk lejojnë përcaktimin e kufirit të jashtëm të ujërave të brendshme detare" të Rusisë. Koordinatat e vlefshme gjeografike, të vendosura me një dekret të Këshillit të Ministrave të BRSS në 1985, "nuk korrespondojnë plotësisht me situatën aktuale gjeografike", thuhej në dokument. Ministri i Jashtëm lituanez Gabrielius Landsbergis tha një ditë pas publikimit të dekretit se ‘Ky është një përshkallëzim i dukshëm kundër NATO-s dhe BE-së dhe duhet të përballet me një përgjigje të fortë të përshtatshme’.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53