Top News/ Rusia kërcënon luftë me NATO-n / Përfshirja direkte e Perëndimit përshëndetet në Ukrainë
27/02/2024 14:38

Një zyrtar i lartë ukrainas mirëpriti të martën bisedimet e vendeve evropiane për të dërguar trupa në Ukrainë, por kremlini tha se një konflikt mes rusisë dhe natos do të bëhej i paevitueshëm nëse anëtarë evropianë të aleancës do të dërgonin trupa për të luftuar. Presidenti francez, Emmanuel Macron, ngriti të hënën mundësinë që vendet evropiane të dërgonin trupa në ukrainë, por edhe nënvizoi se nuk kishte konsensus për këtë. “Kjo tregon para së gjithash, ndërgjegjësimin absolut të rreziqeve që i kanosen evropës nga rusia agresive”, tha këshilltari i presidentit ukrainas, Mykhailo Podoliak. Rreth 20 liderë evropianë u mblodhën në paris të hënën për ti dërguar një mesazh presidentit rus, Vladimir Putin, për vendosmërinë evropiane për ukrainën dhe për të kundërshtuar narrativat e kremlinit se rusia po e fiton këtë luftë që tashmë ka hyrë në vitin e tretë të saj. “Vetëm hapja e një diskutimi për mundësinë e mbështetjes direkte të ukrainës nga forcat e armatosura, duhet të shihet si një dëshirë për të vënë theksin aty ku duhet e për të nxjerrë në pah rreziqet, më qartë”, shtoi Podoliak. Ai tha se është e rëndësishme në këtë fazë të përshpejtohet dërgimi i ndihmave ushtarake në Ukrainë. I pyetur për komentet e Macron, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, i tha gazetarëve: Fakti që po diskutohet mundësia e dërgimit të disa kontigjenteve në ukrainë, nga vendet e natos është një element i ri shumë i rëndësishëm. I pyetur se cili do të ishte rreziku i një konflikti direkt Rusi-Nato nëse anëtarë të natis dërgojnë trupat për të luftuar në Ukrainë, Peskov tha: Në atë rast ne do të duhet të flisnim jo për mundësinë por për pashmangshmërinë e një konflikti direkt. Një zyrtar i shtëpisë së bardhë tha ndërkohë për agjencinë e lajmeve Reuters, se SHBA nuk ka plane për të dërguar trupa për të luftuar në Ukrainë dhe se nuk ka plane as NATO për të bërë një gjë të tillë.

Top News/ Izraeli sulmon Rafahun, 18 viktima / Vriten 14 fëmijë në jug të Gazës, bomba gjatë natës
21/04 23:00
Top Channel/ SHBA, 95 mld dollarë ndihma për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin
21/04 20:02
Top News/ Netanjahu shton presionin/ Ofensivë madhore ushtarake ndaj Hamasit
21/04 19:52
Top News/ Dëme në bazën ajrore në Isfahan / BBC: Sulmi i Izraelit mbi Iran ‘nuk kaloi lehtë’
21/04 15:24
Top News/ Putin do përdorë armën bërthamore! E veja e Navalnit: Nga ai mund të pritet gjithçka
21/04 14:55
Top News/ Erdogan, 2 orë e gjysmë me shefin e Hamasit / Kërkon unitet palestinez, dënon Izraelin
21/04 14:54
Top News/ Armët vijnë në Kiev për një javë! Pentagoni ‘përvesh mëngët’, Moska intensifikon sulmet
21/04 14:34
Top Channel/ Habit studimi i ri: Truri i njeriut është rritur me 7%! IQ ka rënë në vitet e fundit
21/04 14:01
Top Channel/Paralajmërimi i Navalnaya-s: Putin i paparashikueshëm, mund të përdorë armë bërthamore
21/04 13:51
Top News/ Irani në luftë me Izraelin…?! A e përballon dot ekonomikisht konfliktin?
21/04 13:18
Top News/ SHBA, këshilltarë ushtarakë në Kiev / Rusia po fiton terren në front, ndihmë për Ukrainën
21/04 12:24
Top News/ Rrëzohen dy helikopterë të marinës / Tragjedi me një të vdekur e 7 të zhdukur në Japoni
21/04 12:23
Top Channel/ SHBA sanksione Izraelit?/ “Shkelën të drejtat e njeriut në Bregun Perëndimor”
21/04 11:54
Top News/ Izraeli, sulm në Bregun Perëndimor / Vriten 14 palestinezë, operacion i madh në zonë
21/04 11:51
Top Channel/ Shkencëtarët e alarmuar: Pandemia e ardhshme mund të shkaktohet nga viruset e gripit
21/04 11:37
Top News/ SHBA miratoi ndihmën ushtarake/ Kievi dhe aleatët evropianë mirëpresin vendimin
21/04 10:52
Top News – Miratohet ndihma për Ukrainën/ Dhoma e përfaqësuesve miraton paketën me 61 miliardë
20/04 22:20
Top Channel/Votim historik, Kongresi Amerikan jep ndihmë shtesë ushtarake për Ukrainën dhe Izraelin
20/04 22:19
Top News/ Erdogan takon kreun e Hamas/ Diskutohet për luftën në Gaza dhe armëpushimin
20/04 18:39
Top News/ Irani paralajmëron Izraelin: Do t’i përgjigjemi menjëherë çdo veprimi
20/04 16:35