Top News – Rusia do vendosë armë bërthamore në Bjellorusi/ Reagon Ukraina
26/03/2023 19:27

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka reaguar pas deklaratës së presidentit rus Vladimir Putin, i cili tha se Rusia ka rënë dakord me Bjellorusinë, që të vendosë armë bërthamore taktike në vendin fqinj. Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës shprehet se vendosja e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi është një shkelje e Traktatit për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore. Në deklaratë thuhet se Ukraina i bën thirrje Bjellorusisë që të parandalojë zbatimin e synimeve kriminale në lidhje me vendosjen e armëve bërthamore brenda territorit të Bjellorusisë, e cila do ta shndërrojë këtë vend në peng të Kremlinit dhe do të ketë pasoja katastrofike për të ardhmen e tij. “Ukraina pret veprime efektive për të kundërshtuar shantazhin bërthamor të Kremlinit nga Mbretëria e Bashkuar, Kina, Shtetet e Bashkuara dhe Franca, veçanërisht si anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të cilët kanë një përgjegjësi të veçantë për parandalimin e kërcënimeve të agresionit me përdorimin e armëve bërthamore. Kërkojmë që menjëherë të thirret një mbledhje e jashtëzakonshme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për këtë qëllim”, deklaron ministia. Deri me tani Rusia ka vendosur në Bjellorusi 10 avionë të aftë për të mbajtur armë bërthamore taktike. Shefi i Kremlinit njoftoi se ndërtimi i një depoje për armë bërthamore në Bjellorusi do të përfundojë më 1 korrik, por nuk specifikoi se kur do të bëhet transferimi i armëve.

Top News – Rusia flet për humbje të mëdha ukrainase /’Bosi’ i Wagnerit qesh: Janë pretendime absurde
06/06 14:57
Top Channel/ 21-vjeçarja ‘fshihet’ pas bandës kriminale shqiptare, abuzon një vajzë tjetër
06/06 14:33
Top Channel/ Flinte me dyshekun në zyrë, e reja tani ka krijuar biznesin e saj me vlerë 25 milionë $
06/06 14:27
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:22
Top News – F-16 mund të mbajnë armë bërthamore / Rusia paralajmëron: Mos guxoni t’ia jepni Kievit
06/06 14:22
Top News -Rusia mund ‘të sulmojë’ Britaninë, kërcënimet e Medvedev alarmojnë Londrën: Të përgatitemi
06/06 14:21
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:19
Top News – Ukraina po pushton Rusinë! Informacionet që po trondisin Kremlinin
06/06 14:07
Top Neës -‘Do nisim ofensivën edhe pa F16-at’/ Ukraina nuk pret dot më gjatë, avionët vijnë në dimër
06/06 14:06
Top News – Kërcënim drithërues nga Irani / Prezanton ‘Fattah’, raketën balistike hipersonike
06/06 12:41
Top News – Katastrofë nukleare, përmbytje apokaliptike!? Putin hedh në erë digën, ndizet frika
06/06 12:26
Top Channel/ Spiunoi për rusët, gjendet i vdekur në burg agjenti i FBI-së!
06/06 12:24
Top News – Agjenti i FBI që ‘punote’ për Rusinë…/ Gjendet i vdekur në burg, ishte dënuar përjetë
06/06 12:21
Top News – Taylor Swift shpërthen në lot/ Këngëtarja qan në koncert për dashurinë e humbur
06/06 12:20
Top News – 100 viktima ende pa emër… / Katastrofa hekurudhore, apel familjarëve për ndihmë
06/06 12:14
Top Channel/ Shkeli privatësinë e fëmijëve, Microsoft: 20 milionë dollarë gjobë!
06/06 12:10
Top News – Shkelje e privatësisë së fëmijëve / Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë
06/06 11:53
Top Channel/ “Do destabilizonin Ballkanin”: SHBA sanksionon 7 rusë, planifikonin kryengritje!
06/06 11:40
Top Channel/ Do “shterojë” Krimenë: Rusia shkatërron digën gjigande në Ukrainë!
06/06 11:30
Top Channel/ Mike Pence “i shpall luftë” Trumpit, njofton kandidaturën për president!
06/06 11:29