Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05/2021 12:27

Të paktën 11 persona, shumica e të cilëve fëmijë, kanë humbur jetën pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë në Kazan, qytet në rusinë qendrore. Një mësues raportohet po ahstu se ka humbur jetën në sulmin e regjistruar 820 km në lindje të Moskës. Sipas shërbimeve të shpëtimit, ka edhe disa të plagosur. Dy persona raportohet se kanë hapur zjarr dhe një 19 vjecar ëhstë arrestuar nga policia. Një shpërthim ishte dëgjuar më pas dhe sipas raporteve, agresori i dytë u vra në katin e katërt të ndërtesës. Kazani ndodhet në republikën kryesisht myslimane të Tatarstanit. Trupa të policisë me armatime të rënda dhe mjete të emergjencës u panë para shkollës me numër 175 në kazan. Pamjet e ndara në mediat sociale tregonin disa fëmijë që hidheshin nga dritaret për të shpëtuar si edhe të lënduar që evakuoheshin. Presidenti i Tatarstanit, Rustam Minnikhanov, i tha gazetarëve jashtë shkollës se kjo ishte një katastrofë dhe se 12 fëmijë dhe katër të rritur po trajtoheshin në spital. “Terroristi është arrestuar. Ai është 19 vjec dhe është pronar i regjistruar i një arme zjarri”, tha ai. Një video në mediat sociale tregonte një adoleshent që shtrihej në tokë, në dukje, duke u arrestuar jashtë godinës.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55