Top News/ Ruanda nuk ‘tremb’ klandestinët / 880 emigrantë në Britani në një ditë të vetme
20/06/2024 12:11

Më shumë se 880 vetë kanë kaluar Kanalin Anglez në një ditë të vetme. Kryeministri britanik Sunak donte të ndalonte imigracionin e paligjshëm. Por dy javë para zgjedhjeve parlamentare, presioni ndaj tij është shtuar. Kalimi i Kanalit Anglezdrejt Mbretërisë së Bashkuar me varka rrezikon jetën e emigrantëve: të martën janë regjistruar më shumë se 880 persona që kishin marrë këtë rrugë. Ky është numri më i lartë i regjistruar në një ditë të vetme këtë vit. Që nga fillimi i vitit, gjithsej 12.313 vetë kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar përmes Kanalit Anglez, që do të thotë 18% më shumë se në të njëjtën kohë të vitit të kaluar. Në atë kohë ishin 10.472 vetë. Fakti që kaq shumë njerëz po mbërrijnë sërish në Mbretërinë e Bashkuar përmes kësaj rruge nuk është një lajm i mirë për kryeministrin britanik Rishi Sunak. Presidenti e ka bërë çështjen e emigracionit një nga çështjet kryesore të fushatës së tij elektorale për zgjedhjet parlamentare të 4 korrikut dhe ka premtuar se do të ardhjen me varka. Për ta arritur këtë, kreu i qeverisë konservatore dëshiron që personat që kanë hyrë në mënyrë të parregullt në vend të deportohen në të ardhmen në Ruanda, pa u shqyrtuar kërkesa e tyre për azil dhe pavarësisht nga origjina e tyre. Ky plan duhej të ishte zbatuar shumë kohë më parë. Mbretëria e Bashkuar ka transferuar tashmë një shumë të barabartë me rreth 284 milionë euro në vendin e Afrikës Lindore. Megjithatë, përveç një largimi vullnetar, asnjë emigrant nuk është deportuar deri tani. Sipas Sunak, kjo marrëveshje duhet të ketë një efekt parandalues. Për momentin nuk ka asnjë provë për këtë. Ekspertët dyshojnë se kjo do t'i pengojë emigrantët të tentojnë të lundrojnë me varka të rrezikshme përtej Kanalit Anglez për në Mbretërinë e Bashkuar. Nëse Sunaku pëson humbje në zgjedhjet e përgjithshme britanike brenda dy javësh, dëbimet nuk kanë gjasa të ndodhin. Partia Laburiste e opozitës është shumë përpara konservatorëve të Sunakut në sondazhe dhe dëshiron të anulojë paktin e azilit me Ruandën.

Top Channel/ Demokratëve nuk iu “mbushet” mendja, kërkojnë sërish dorëheqjen e Biden
18/07 22:36
Top News/ Izraeli ‘tregon muskujt’! Netanyahu viziton trupat izraelite në Rafah
18/07 20:35
Top News/ Von der Leyen rizgjidhet në krye të KE: Të mbrojmë demokracinë europiane nga ekstremistët
18/07 17:49
Top Channel/ “Do sjell një prift, të largojë djajtë nga Parlamenti Europian”: Shokon eurodeputetja!
18/07 15:31
Top Channel/ Zjarri përfshin pallatin, 7 të vdekur mes të cilëve edhe fëmijë në Nice: “I qëllimshëm”!
18/07 14:57
Top News/ Nuk mund të fitosh, po na shkatërron! Pelosi paralajmëron Bidenin: Sondazhet flasin qartë
18/07 14:28
Top News/ Biden mund të tërhiqet nga gara…Mendon t’ia lërë vendin Harris, ‘i hapur për mundësinë’
18/07 14:27
Top News/ Rusia bën gati raketat bërthamore…nëse SHBA vendos të vetat në Gjermani
18/07 14:15
Top News/ Biden ndalon fushatën, preket nga Covidi / Shtëpia e Bardhë siguron: Ka simptoma të lehta
18/07 13:06
Top News/ Britania ‘kthehet’ në Bashkimin Evropian / Nis samiti i Bashkësisë Politike Evropiane
18/07 13:04
Top News/ Izraeli çon tanket në veri të Rafahut / Shënjestron ‘qelizat terroriste’, sërish viktima
18/07 12:59
Top News/ 500 mijë trupa ruse rrethojnë Ukrainën/550 mijë ushtarë të Putin, të ekzekutuar e plagosur
18/07 12:50
Top News/ Do fokusohet tek mbrojtja e vet / Gjermania përgjysmon ndihmat ushtarake për Ukrainën
18/07 12:43
Top News/ Von der Leyen, prioritet zgjerimin / Në prag të mandatit të dytë, publikon platformën
18/07 12:43
Top News/ Gjermania përgatitet për Trumpin /’Skenari më i keq’, fitorja e mundshme e ish presidentit
18/07 12:39
Top News/ ‘Do të jem zëri i klasës punëtore’ / Zëvendësi i Trump mban fjalimin në konventë
18/07 12:31
Top News/ 190 robër lufte kthehen në shtëpi / Ukraina dhe Rusia, shkëmbimi i tretë në disa javë
18/07 12:27
Top News/ Makina ‘hyn’ brenda në lokal / Një viktimë dhe gjashtë të plagosur në Paris
18/07 12:24
Top Channel/ Gjermania përgatitet për luftë: Tkurr ndihmën për Ukrainën, rrit buxhetin e mbrojtjes!
18/07 11:31
Top Channel/ Mandati i dytë në krye të KE, Von der Leyen: Zgjerimi, prioritet absolut!
18/07 11:30