Top News -Rrjedhjet në Nord Stream janë sulme! Pati shpërthime të fuqishme, perëndimi fajëson Moskën
28/09/2022 11:34

Rrjedhjet në Tubacionet e Detit Baltik Nord Stream 1 dhe 2, janë bërë si pasojë e sulmeve, tha ministri gjerman i Ekonomisë Robert Habeck. "E dimë me siguri se nuk kemi të bëjnë me ndonjë defekt në material, por se me të vërtetë ka pasur sulme ndaj infrastrukturës, tha Habeck të martën në Berlin. Të hënën u vu re një rënie e papritur e presionit në dy tubacionet e Detit Baltik Nord Stream 1 dhe 2. Sipas autoriteteve suedeze dhe kompanisë operuese NordStream AG, tre rrjedhje u konstatuan në tubacionet e zonës ekonomike detare daneze dhe suedeze - dy rrjedhje në Nord Stream 1 dhe një në Nord Stream 2. Të hënën, një sizmograf në Bornholm regjistroi dy dridhje - një herë në orën 2 të mëngjesit me kohën lokale dhe përsëri në orën 19:00, njoftoi të martën qendra kërkimore gjermane GFZ. Ajo tha se nuk ka të dhëna që në këtë zonë të ketë pasur tërmet dhe se pa dyshim ato ishin shpërthime. Fotot e marra nga ushtria daneze tregojnë ndërkohë zona me flluska të mëdha në sipërfaqen e ujit, që burojnë nga tre rrjedhjet në zonat ekonomike detare të Suedisë e Danimarkës dhe në veri të Polonisë. Zonat kanë një diametër prej 200 deri në 1000 metra. Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës i shohin rrjedhjet si akte sabotimi ose sulmi, tha Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.

Top Channel/ Arrestohet për korrupsion zv.presidentja e parlamentit europian Eva Kaili
09/12 23:29
Top Channel/ Biden autorizon 275 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën
09/12 23:09
Top Channel/ Katari shkakton skandal në Bruksel! Arrestohet zv.presidentja e Parlamentit Evropian
09/12 22:44
Top Channel/ Përmbytje të papritura godasin periferinë e kryeqytetit të Afrikës së Jugut
09/12 22:27
Top News – Tjetër ndihmë e SHBA për Ukrainën/ 275 milionë dollarë për armatime të reja
09/12 22:27
Top Channel/ OKB, “e tronditur” nga masakrat në RD të Kongos dhe abuzimet me të drejtat në Xinjiang
09/12 22:26
Top News – Dhurata që u bëri 10 mijë personave/ Presidenti i kompanisë surprizon stafin
09/12 21:18
Top News – Rusia kërkon ndihmë!/ Putin presion Bjellorusisë t’i bashkohët në luftë
09/12 21:16
Top Channel/ Pushime të lira në Evropë? Ja cili është qyteti perfekt!
09/12 21:13
Top Channel/ “Lufta mund të mbarojë që nesër”/ Putin: Kushtin, e di Zelensky!
09/12 21:09
Top News – Kroacia, superfuqia ushtarake e Ballkanit/ Blen sistemin ajror dhe 12 avionë luftarakë
09/12 21:09
Top News – Prapaskenat, Putin do operohet!/ Familja e tij do shpërngulet drejt një bunkeri sekret
09/12 20:47
Top News – Pse Ballkani është objektiv për Rusinë!/ Moska, çdo gjë për të rritur tensionet
09/12 20:46
Top Channel/ SHBA ngre alarmin: Rusia po zgjeron arsenalin e saj bërthamor
09/12 20:14
Top News – SHBA nuk ndalet kundër korrupsionit/ Sanksione për 40 persona nga 9 shtete
09/12 20:14
Top News – Skandal në zemër të Parlamentit Europian/ Ish-eurodeputeti mori para nga Katari
09/12 20:03
Top Channel/ “Sigurohuni që Rusia ta di që NATO është këtu”. Aleanca tregon forcën në Rumani
09/12 19:19
Top Channel/ Komuniteti rom proteston në Greqi, polici qëlloi minorenin me armë
09/12 19:03
Top Channel/ Super avioni me armët e fundit! Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat
09/12 19:01
Top Channel/ Dep. Thesarit sanksionon 40 individë: Korrupsion dhe abuzim i të drejtave të njeriut
09/12 18:57