Top News/ Rrëzohet kërkesa për pezullimin e ligjit për profesionistët e lirë/ 4 padi në Kushtetuese
18/06/2024 18:04

Gjykata Kushtetuese vendosi me shumice votash te rrezoje kerkesen per pezullimin e ligjit per tatimin e profesionisteve te lire pasi nuk evidentohen efekte te pariparueshme. Seanca tjeter per konkluzionet perfundimtare eshte ne 25.06.2024 ora 10:00 Gjykata Kushtetuese mori në shqyrtim katër paditë kundër ligjit të tatimit për profesionistët e lirë. Përfaqësuesit ligjorë të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Institutit të Kontabilistëve të Miratuar, Institutit të Ekspertëve Kontabël të Miratuar dhe Dhomës së Avokatisë së Shqipërisë, parashtruan argumentet mbi të cilat kërkojnë pezullimin e këtij ligji. Avokati i kontabilistëve, Aigest Milo argumentoi se jo më larg se 2 vjet më parë në ligjin “Për procedurat tatimore”, është vendosur një nen specifik që i jep organeve tatimore, të gjitha mjetet e nevojshme për të luftuar abuzimin e mundshëm prandaj nuk ka nevojë të kolektivizohet një zgjidhje për të gjithë profesionistët e ndershëm.

Top Channel/ Vidhte biçikleta në zona të ndryshme të Tiranës, arrestohet një 44-vjeçar
21/07 11:20
Top Channel/ Vrasësit i venë zjarrin makinën, flakët djegin një banesë
21/07 11:02
Top News/ Kush është viktima në Memaliaj!/ Një vit më parë tentuan t’i vrisnin dy djemtë
21/07 10:58
Top News/ Gjenden 3 kallashnikovë brenda makinës së autorëve të atentatit në Memaliaj, pamjet!
21/07 10:41
Top News/ Blindohet vendi, pika kontrolli në disa qytete për kapjen e atentatorëve!
21/07 10:39
Top Channel/ Gjenden armë në makinën e autorëve të masakrës, e dogjën në një fshat të Mallakastrës
21/07 10:36
Top Channel/ Autorët e masakrës në arrati! Postbollqe të shumta në autostradën Levan-Tepelenë
21/07 10:16
Top News/ 3 viktima dhe një i plagosur/ Atentat mafioz në Memaliaj, arratisen autorët
21/07 10:16
Top News/ Atentat mafioz në Memaliaj me 3 viktima dhe 1 të plagosur
21/07 09:11
Top Channel/ Xhama të thyer dhe ‘lumë gjaku’ në rrugë! Pamjet nga masakra me 3 të vrarë në Memaliaj
21/07 08:43
Top Channel/ Përplaset autobusi me turisë shqiptarë në Itali, 16 të plagosur
20/07 21:42
Top Channel/ I arrestuar për atentatin në Don Bosko, Andrea Bregasi ndërron jetë në burg
20/07 19:48
Top Channel/ Çdo ditë 18 aksidente/ Gjatë verës ka më shumë të lënduar, shkak udhëtimet familjare
20/07 19:39
Top Channel/ Krimet e trafikut të drogës/ Nga 6 muaj 610 të hetuar në Tiranë për shpërndarje droge
20/07 19:37
Top Channel/ Beleri kthehet në burg/ Shkon në burgun e fierit pasi bëri betimin si eurodeputet grek
20/07 19:32
Top News/ Beleri rikthehet në burg/ Sfidon Tavon-Bashkëpunojmë të nxjerrim fitues Gjikurian
20/07 19:21
Top Channel/ Përmbyten rrugët, reshjet e dendura të shiut përfshijnë Bulqizën
20/07 18:21
Top News/ Ndërron jetë i burgosuri në Fushë Krujë. U arrestua për një atentat në Don Bosko
20/07 17:00
Top Channel/ Humb jetën i akuzuari për mikrokreditë! U hodh nga pallati, më herët piu helm
20/07 16:57
Top Channel/ Radhë e gjatë në dalje të Qafë Botës, shkak dogana greke. Turistët presin prej 2 orësh
20/07 16:48