Top News – Rregullat për festat/ Itali, vendi mbetet i mbyllur
01/12/2020 12:49

Hotelet në zonat malore do të jenë të mbyllur gjatë periudhës së festave të fundvitit dhe do të ketë karantinë për kë vendos që këto festa ti kalojë jashtë Iitalisë. Qeveria, për të luftuar emergjencën covid zgjedh të blindojë Italinë. Ministrat e shëndetësisë dhe të rajoneve do t’ia detajojnë planet guvernatorëve të rajoneve ditët në vijim. Sipas planit, impiantet e skive do të jenë të mbyllur. Nuk do të ketë lëvizje mes rajoneve dhe shkollat do të qëndrojnë të mbyllura deri më 7 janar. Do të mund të lëvizin vetëm ata që shkojnë në shtëpitë ku janë rezidentë ose ku ka adresën. Mbetet ndërkohë në dyshim nëse do të bëhen disa lëshime për të moshuarit e vetmuar, bashkëshortët, bashkëjetuesit etj. Qeveria ndërkohë po punon me rajonet për të zbutur sadopak humbjet e sektorit të hotelerisë. Ky i fundit kishte kërkuar më herët hapjen e impianteve të skive për klientët në hotele apo pronarët në shtëpitë e tyre të dyta por qeveria këmbënguli për të kundërtën. Në dekretin e ri të kontes do të thuhet shprehimisht se zhvendosjet nga një rajon në tjetrin do të jenë të ndaluara duke filluar nga 20 dhjetori.

Top News – Arrestohet pranë kongresit/ SHBA, kishte akreditim të rremë dhe armatime
17/01 19:02
Top News- Edhe hajdutët kanë zemër…/ I vjedhin makinën invalides por pendohen…
17/01 18:51
Top News – Nuk ndalet koronavirusi/ Austria zgjat izolimin deri me 7 shkurt
17/01 18:51
Top News – 273 milionë dollarë në plehra/ Hodhi gabimisht hard diskun me 7500 Bitcoins
17/01 18:51
Top News – Shpërthen vullkani/ Indonezi, dhjetëra fshatra mbulohen nga hiri
17/01 18:51
Top News – Dita ndërkombetare e Picës/ Ushqimi më i njohur dhe idashur në botë
17/01 16:52
Top News – Ditën e parë në shtëpinë e bardhë/ Biden kthen Amerikën në marrëveshjen e Parisit
17/01 15:08
Top News – Drejt SHBA-së të Bidenit/ 4500 emigrantë nga Hondurasi arrijnë në Guatemala
17/01 15:07
Top News – ‘Megaraketa’ e NASA-s/ Përfundon para kohe testi i rëndësishëm
17/01 13:41
Top News – Inaugurimi i Biden/ 50 shtetet amerikane në gadishmëri për dhunë
17/01 13:32
Top News – I pari me Joe Biden president/ Londra organizon samitin e G7-ës në qershor
17/01 12:53
Top News – Alpinistët nepaleze/ Bëjnë histori duke ngjitur në dimër majën k2
17/01 12:52
Top News – Nën ‘magjinë’ e dimrit/ Bora mbulon kryeqytetet evropiane
17/01 12:52
Top News – Gati për zgjedhjet e 14 shkurtit/ Kosovë, ja surprizat e listave të partive politike
17/01 12:52
Top News – Vaksina kineze në Serbi/ Mbërrin avioni me një milionë doza
16/01 17:33
Top News – Emigracioni në SHBA/ Presidenti i ri angazhohet për ndryshime
16/01 16:07
India ‘përvesh mëngët’/ Nis programi më i madh në botë i vaksinimit
16/01 16:07
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Zemërohen vendet e bashkimit Evropian
16/01 16:07
Top News – Platforma e re e mesazheve/ Rriten përdoruesit, Signal në vështirësi
16/01 13:07
Top News – Varianti Britanik i covid/ Dominues në SHBA deri në muajin mars
16/01 13:06