Top News – Rrëfet patronazhisti në “Breaking”/ ‘Patronazhimi, një sondazh i kryer vullnetarisht’
19/04/2021 13:05

Çështja e patronazhistëve të Partisë Socialiste ka qenë në fokus të opinionit publik por edhe të replikave të shumta ndërmjet krerve të partive politike në vend. Për të shpjeguar më shumë sesi funksionon dhe se si arrin t’i mbledhë të dhënat një patronazhist ka qenë i ftuar sot në emisionin “Breaking” në Top News, një prej tyre , i cili vendosi të ruante anonimitetin. Sipas tij, roli i patronazhistit në Partinë Socialiste është kryerja e sondazheve politike në lidhje me zgjedhjet parlamentare. Puna zhvillohet duke trokitur derë më derë ose duke kontaktuar në telefon me qytetarët të cilët me vullnetin e tyre të plotë, zgjedhin të japin apo jo informacion për patronazhostët. I ftuari i “Breaking” specifikon se asnjë informacion nuk është vjedhur dhe çdo detaj i databazës së publikuar është dhënë me dëshirën e plotë të qytetarëve. Sipas tij çdo parti politike në vend ka zyrat e veta në çdo zonë, në çdo njësi administrative. Aty mblidhen organizatat partiake, ku mblidhen edhe patronazhistët, detyra e të cilëve është të mbajnë shënim përgjigjet që u japin vetë qytetarët. E njëjta gjë ka ndodhur dhe me informacionet konfidenciale që u zbuluan në databazën e publikuar pak ditë më parë. Sipas patronazhistit edhe numri i kartës së identitetit dhe numri i telefonit jepen nga vetë qytetarët. Më pas kur vjen dita e zgjedhjeve shikohet nëse sondazhi i kryer nga patronazhistët ka qenë i saktë apo jo. Kjo punë është totalisht vullnetare dhe çdo qytetar që dëshiron të japë kontributin e vet në një parti politike mund të bëhet patronazhist, pa marrë asgjë në këmbim.

Top Channel/ Vetëvaret për videon në Tik-Tok, Shkodër humb jetën aksidentalisht një fëmijë 10-vjeç
07/05 02:15
Top News – Denoncimi në ‘Fiks Fare’/ 16 – vjeçari bullizohej nga shokët nga dhe mësuesit
07/05 00:04
Top News – Ritmi i vaksinimeve/ Shqipëria renditët më lart se vendet e BE
06/05 22:31
Top News – Nis verifikimi i pajisjeve elektronike/ Do të evidentohan personat që votuan disa herë
06/05 21:35
Top News – Po bënte video për në TiK Tok/ Humb jetën tragjikisht 10 vjeçari në Shkodër
06/05 20:45
Top News – Infektimet në të njëjtat nivele/ 91 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orë
06/05 20:05
Top Channel/ “BE destinacioni ynë” Rama nga Italia: Erdogan s’ka influencë në Shqipëri!
06/05 19:58
Top Channel/ Studentët në auditore/ 120 mijë studentë edhe 3 javë kohë nga nisja e provimeve
06/05 19:57
Top Channel/ Vaksinimi, Shqipëria lë pas vendet e BE. Të dhënat e “Our World in Data”
06/05 19:56
Top Channel/ Pasaporta e vaksinimit. Ekspertët e shëndetësisë: Shqiptarët s’do pengohen të udhëtojnë
06/05 19:53
Top Channel/ “Basha të bëjë zgjedhje të lira në PD”/ Agron Duka: Gabimet t’i shikojmë te vetja
06/05 19:52
Top Channel/ Miratohet hetimi Metës/ Komisioni votohet të premte. Meta s’shkon të flasë: Kam axhendë
06/05 19:49
Top Channel/ Ish polici vret gruan para gjykatës/ Elbasan. Plagosen edhe dy kalimtarë
06/05 19:47
Top Channel/ Vetëvaret për videon në TikTok/ Shkodër, humb jetën aksidentalisht një fëmijë 10 vjeç
06/05 19:43
Top News – ’Rama dhe Basha po negociojnë’/ Imami: Vrima e miut 500 grosh po bëri koalicion me PS
06/05 19:17
Top Channel/ Tiranë/ Digjet një makinë afër parkut të liqenit artificial
06/05 19:15
Top Channel/ Greqia mbështetëse kryesore në rrugën europiane të Shqipërisë drejt integrimit në BE
06/05 17:24
Top Channel/ Gjykata e Fierit vendos masën e sigurisë për shefin e sigurimit teknik
06/05 16:44
Top News – Zamira që ‘fundosi’ ish-ministrin/ ‘Jam betuar për drejtësi mbi arkivolin e djalit’
06/05 16:43
Top Channel/ Ish-polici vret gruan para gjykatës Elbasan, policia arreston autorin.
06/05 16:13