Top News/ Roja bregdetare greke hodhi në det emigrantët e paligjshëm, në tre vite 43 raste
17/06/2024 22:48

Partia kryesore opozitare e Greqisë po kërkon një hetim pas një raporti të BBC që zbuloi se roja bregdetare kishte shkaktuar vdekjen e dhjetëra emigrantëve gjatë tre viteve, sipas dëshmitarëve. Nëntë emigrantë thuhet se janë hedhur në ujë qëllimisht. Shefi i politikës së imigracionit të Syrizës tha: “Ne kërkojmë hetim të thelluar, kërkojmë përgjigje, kërkojmë llogari dhe arsyeja pse e bëjmë këtë është kjo. "Ne kujdesemi për të gjithë jetën njerëzore dhe nuk mund të mësohemi me humbjen e jetës njerëzore." Giorgos Psychogios i tha BBC-së partia e tij e qendrës së majtë kishte bërë thirrje për përgjegjësi për incidentet e rojes bregdetare për vite me radhë, pas shumë raporteve nga institucionet dhe organizatat ndërkombëtare. Ai akuzoi qeverinë se e quajti partinë e tij "anti-greke", "agjentë të Erdoganit" dhe "provokatorë" për këto pyetje. Një zëdhënës i qeverisë këmbënguli se pretendimet e BBC nuk ishin vërtetuar, por theksoi se çdo ankesë do të kontrollohej dhe do të nxirren përfundime. Një ekip i BBC-së tregoi pamjet e publikuara më parë nga Neë York Times të 12 personave të ngarkuar në një varkë të rojes bregdetare greke dhe më pas të braktisur në një gomone tek një ish-oficer i lartë i rojes bregdetare greke. Kur u ngrit nga karrigia e tij dhe me mikrofonin ende të ndezur, ai tha se ishte "qartësisht i paligjshëm" dhe "një krim ndërkombëtar". Qeveria greke është akuzuar prej kohësh për kthime të detyruara - duke i shtyrë njerëzit drejt Turqisë, prej nga kanë kaluar, gjë që është e paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar. Por kjo është hera e parë që BBC ka llogaritur numrin e incidenteve që pretendojnë se viktimat kanë ndodhur si rezultat i veprimeve të rojes bregdetare greke. 15 incidentet e analizuara - të datës maj 2020-23 - rezultuan në 43 vdekje. Burimet fillestare ishin kryesisht mediat lokale, OJQ-të dhe roja bregdetare turke. Pamjet: AFP

Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08
Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03