Top News – Rindërtimi pas tërmetit/ Tiranë, projekt për një lagje të re
30/10/2020 13:47

Nisin punimet për lagjen e re të Tiranës, e cila do të ndërtohen nga themelet për 11 mijë banorë. Në ceremoninë e nisjes së punimeve tek lagjia “5 Maji” në Tiranë që njihet dhe si zona e “Bregut të Lumit” ka qenë Kryeministri Edi Rama, kreu i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj dhe ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj. Veliaj u shpreh se të gjithë banorët që presin që të futen në shtëpitë e reja në këtë lagje, por dhe ata që nuk janë strehuar ende do marrin çdo muaj bonusin e qirasë. “Dua të falënderoj të gjitha ata që e kanë bërë të mundur, nga Kryeministri, ministri për Rindërtimin dhe të gjithë atyre që kanë punuar për këtë lagje. Deri në momentin kur të mbarojë rindërtimi në këtë kantier ne do të paguajmë kokërr më kokërr për të gjithë ata që po banojnë me qira”. Një mesazh e pati dhe për opozitën duke u kërkuar që ta lënë të punojnë, pasi siç tha ai akuzat nuk ndihmojnë askënd. “Për të gjithë ata që nuk bënë asnjë shkollë në Tiranë u them që të na lënë të punojmë. Për ata që nuk ndërtuan asnjë shtëpi, por menduan për të shtyrë vilat e tyre u them që të na lënë të punojmë”. I pranishëm ishte edhe kryeministri Rama, që tha se ajo cfarë po bëhet nuk është thjesht përgjigje për familjet që mbetën pa sghtëpi, por edhe një reagim ndaj krizës së shkaktuar nga fatkeqësia natyrore. “Procesi i rindërtimit hyn një fazë të re, pasi po çelet kantieri i parë i madh i kryeqytetit. Këto nuk janë thjesht përgjigje për familjet që humbën strehën nga tërmeti i 26 nëntor, por një reagim ndaj krizës së shkaktuar nga natyra në fuksion të së ardhmes. Çdo krizë është një mundësi e madhe. Kjo ishte një e keqe shumë e madhë për ato familje që humbën tragjikisht të afërmit dhe strehen, por e mira në këtë të keqë është se ne po ngrihemi më lart se përpara se të ndodhtë kjo tragjedi. Vendet e goditura nga tragjedia, do të jenë më të mira se para se të goditeshin nga tërmeti. Po ndërtojmë një qendër të re të Tiranës”.

Top News – Kush i ka në shënjestër! Të ‘fortët’ me dedektivë privatë
26/11 22:35
Top News – Universiteti bujqësor/ Nis puna për konviktet e reja
26/11 21:37
Caktohen klasat e mësimit online/ Ministrja e arsimit tregon se si do zhvillohet mësimi
26/11 19:54
Në shtëpi të re pas tërmetit/ Historia e familjes Qordja nga Farka e Tiranës
26/11 19:51
1000 banesa deri në dhjetor/ 34 miliardë lekë janë dhënë deri më tani për rindërtimin
26/11 19:35
Top News – Bien ne kurth policor/ 22 të kërkuar, 30 vjet të fshehur
26/11 19:15
Top News – Udhëzimi me numër 44/ Ministria heq dorë, fiton biznesi
26/11 17:58
Nis puna për konviktet e reja të studentëve të UBT, Veliaj: Kushte komode për 2200 studentë
26/11 17:55
Top News – Një muaj në përgjim…! 4 kg heroinë, si u zbulua trafiku
26/11 17:42
Top News – Covid, shifrat në 24 orë/ 656 raste të reja dhe 10 viktima
26/11 17:24
Top News – 659 gjoba për maskat/ 11 ndëshkohen se dolën pas 22.00
26/11 17:23
Ndërron jetë një 52-vjeçare, dyshohet se u vetëhodh nga kati dytë i banesës
26/11 17:21
Vora, një nga vendet më të prekura, një vit pas tërmetit të 26 nëntorit
26/11 17:20
Top News – Mësimi i alternuar/ Ministrja kushi shpjegon vendimin
26/11 16:36
Top News – Meta-1 vit pas tërmetit/ Më shumë mbeshtetje për të prekurit
26/11 16:35
Top News – Basha me familjen Çuka/ Humben dy pjesetare nga termeti
26/11 16:33
Top News – U konfliktuan me arm/ Elbasan, në pranga tre persona
26/11 16:14
Kapet heroinë në Elbasan/ Policia gjen një sasi të konsiderueshme drogë
26/11 16:11
Laçi ende i shkatërruar/ Tërmeti la të pastrehë qindra banorë
26/11 16:11
Shkaktarët e tragjedisë/ Pas një viti nisin të mbyllen hetimet për ndërtuesit
26/11 16:10