Top News – Rinas, 2 të arrestuar/ Para policëve për në vendet e BE
25/10/2020 10:43

Dy qytetarë janë arrestuar në aeroportin e Rinasit, pasi tentuan të korruptonin punonjësit e Policisë Kufitare, me qëllim lejimin për të udhëtuar drejt vendeve të BE-së, edhe pse nuk plotësonin kushtet. Sipas policisë shërbimet Kufitare në Rinas, arrestuan në flagrancë, për veprën penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, një 41 vjeçar, banues në Tiranë dhe një 56 vjeçar, banues në Divjakë. Arrestimi i tyre u bë pasi gjatë kontrollit të dokumentacionit dhe intervisitimit për qëllimin e udhëtimit në vendet e BE-së, ofruan para per te kaluar, pasi nuk justifikonin qëllimin e lëvizjes dhe nuk plotësonin kushtet për të udhëtuar në hapsirën Schengen. 41 vjeçari nga Tirana i ka ofruar punonjësit të Policisë Kufitare 50 euro, ndërsa disa orë më vonë 56 vjeçari nga Divjaka, i cili donte të udhëtonte bashkë me bashkëshorten, i ka ofruar punonjësit të Policisë Kufitare 100 euro, me qëllim lejimin e kalimit. Policia Kufitare apelon për të gjithë shtetasit që duan të udhëtojnë drejt vendeve të BE-së, që në rast se nuk plotësojnë kushtet për të lëvizur në hapësirën Schengen të mos ndërrmarin asnjë veprim të kundërligjshëm, pasi do përballen me ligjin.

Top News – E drejta e votës…! Vendimi për emigrantët shqiptarë
27/11 20:33
Top News – Të blesh burgun me para! 69 shqiptarët që ëndërruan Anglinë
27/11 20:15
E ndaluan për maskën, i gjetën emigrantë/ Drejtuesi i mjetit: Më kërkuan ndihmë dhe i mora në makinë
27/11 19:51
Top News – Meta, letër për covid 19/ 11 propozime urgjente për zgjidhje
27/11 19:46
“Shtëpia kërkon më shumë fonde”/ Bonusi 5 mln lekë të vjetra nuk mjafton për restaurimin
27/11 19:39
Top News – KED e përjashtoi 2 herë/ Papandile, sërish gjyq me Tushën
27/11 19:02
Top News – Vendim i papritur! I hiqet titulli Veton Surroit
27/11 18:35
Top News – Festa e pavarësisë/ Veliaj letër qytetarëve të Tiranës
27/11 18:20
Top News – 27 nëntor, vetëm një ditë/ Në Globe uljet më të mëdha të vitit
27/11 17:45
Top News – Covid, shifra tragjike/ 18 viktima, mjekët japin alarmin
27/11 17:04
Top News – Gjykata Kushtetuese/ SHBA-palët të lëvizin me urgjencë
27/11 16:12
Top News – Nuk paguan Becchetti-n/ Shqipëria rrezikon sekuestrimin e pasurive
27/11 15:58
Top News – Nuk mbanin maska/ Policia-ndëshkohen 729 qytetarë
27/11 15:25
Top News – Vaksinat antigrip/ Nis procesi me edukatoret
27/11 15:24
Të gjithë për festa në Korçë/ Nuk gjen më vende në hotele e bujtina
27/11 15:19
Festa e pavarësisë në Vlorë/ Organizime të reduktuara në qytetin e ngritjes së flamurit
27/11 15:18
Vaksinohen edukatoret/ Nis procesi në të gjitha kopshtet e çerdhet e Tiranës
27/11 15:13
Nga 1 dhjetori mësimi do të zhvillohet i alternuar/ Nxënësit: Duam të rrimë në shkollë
27/11 15:09
Shembet pallati në Durrës/ Ishte dëmtuar shumë rëndë nga tërmeti i një viti më parë
27/11 15:08
“Pandemia Covid-19 ka frenuar lejet e ndërtimit. Instituti i Statistikave raporton se në total në të gjithë vendin lejet e dhëna nga bashkitë për ndërtime të reja gjatë periudhës Korrik – Shtator arritën në 262, në rënie me 14.9% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.” Por, në raport me tremujorin e kaluar që përkon me periudhën Prill – Qershor, kohë kur vendi ishte në karantinë ka një rritje të ndjeshme me 53 leje më shumë të miratuara. Tirana kryeson listën me numrin më të lartë me 68 leje të dhëna sipas Instat edhe pse në krahasim me të njëjtën periudhë 2019-ës, ka thuajse një përgjysmim të tyre. Qyteti bregdetar i Durrësit nga ana tjetër ka shënuar një rekord në lejet e dhëna nga bashkia me 49 të tilla në total. Kjo rritje e fortë e lejeve të miratuara për ndërtime të reja në Durrës lidhet kryesisht edhe me procesin e rindërtimit, i cili ka nisur tashmë zbatimin në zonat e prekura nga tërmeti. Paralelisht me uljen e numrit të lejeve, rënie ka pësuar edhe sipërfaqja e dhënë për ndërtesa të reja, teksa vlera e përafërt e lejeve të miratuara në tremujorin e tretë arriti vlerën e rreth 19.5 miliardë lekëve apo 157.5 milionë euro. Pjesa më e madhe e lejeve janë dhënë për ndërtesa banimi kryesisht për banesa njëkatëshe dhe dykatëshe, si dhe për ndërtesa të tjera për qëllime tregtare apo objekte të tjera për zyra.
27/11 15:05