Top News – ‘Renta’, Meta rrëzohet në parlament/ Pandemia, financat zerojne renten per minierat
15/02/2021 14:43

Kuvendi ka rrëzuar dekretin e Presidentit për ‘Taksat Kombëtare’ që parashikon ngrirjen e rentës minerare për 3 vjet për mineralet metalore që përpunohen dhe eksportohen jashtë vendit. Para miratimit të draftin nuk munguan debatet, ku deputet e opozitës në sallë, kanë akuzar qeverinë për hartimin e nje ligji klientelist. “Një ligj i personalizuar për disa emra të caktuar. Të heqësh taksën minerare dhe të marrësh taksën e pronës nuk ka sens logjik. Diferencon edhe sektorin brenda tij dhe nuk garanton shance të barabarta për biznesin.” “Është një ligj që bën trajtim të pabarabartë. Jam ende për një 1 vit dhe jo për 3 vjet sa ç’pretendon qeveria. Pse duhet të heqim dorë nga këto të ardhura për 3 vjet. Është mundësia për t’a përmirësuar këtë draft Ministrja e Financave. Anila Denaj nga foltorja e kuvendit i ka hedhur poshtë këto akuza, duke argumentuar se një lehtësi e tillë fiskale synon të ndihmojë sektorin e prekur nga kriza. “Meqenëse dekreti është rikthyer për arsye procedurale unë raoportoj se Ministria e Financave ka draftuar pr.ligjin e propozuar nga Infrastruktura, Shoqatës së Minierave dhe Shoqatës së Prodhuesve. Ky projektligj u dërgua për miratim edhe në ministritë e tjera të linjës. Të punësuarit në këtë sektor që në zona të caktuara e kanë si mundësi të vetme këtë punësim nuk mund të liheshin në baltë në këtë moment.”

Top Channel/ Basha refuzon ftesën e Ramës, takimet me qytetarët: S’ka ndryshim pa u larguar ai
15/04 20:19
Top Channel/ Rama: Fitojmë në 25 prill. I gatshëm të bashkëpunoj me opozitën
15/04 19:49
Top Channel/ Basha në njësinë 11 në Tiranë: Brenda 2 viteve mbyllim procesin e legalizimit
15/04 19:20
Top Channel/ “Rrapush Xhaferri i veshur si dhëndër”, Rama nga Lezha: Luli kukull që kurdiset
15/04 19:10
Top Channel/ Veliaj: Më 25 prill për PS dhe Ramën. Llumi i OFL është bërë bashkë, kundër nesh
15/04 15:16
Top Channel/ Kandidatja Spahiu flet për projektin 80 milionë euro për monumentet e kulturës
15/04 15:14
Top Channel/ Basha: Në 100 ditë hapim bisedimet. Kreu i PD-së bisedon me zv. Presidentin e KE
15/04 15:13
Top Channel/ Rama: Gati të bashkëpunoj me Bashën, por duhet të ndahet nga Saliu dhe Iliri
15/04 15:11
Top Channel/ Ftesa e Ramës për bashkëpunim me Bashën, Meta: Është po aq e sinqertë sa 17 maji!
15/04 15:04
Top Channel/ Balla: Zgjedhjet e 25 prillit do të përcaktojnë çfarë rrjedhe do të marrë Shqipëria
15/04 14:34
Top News – Refuzohet nga Basha/ Rama – është udhëndjekës i Metës dhe Berishës
15/04 13:57
Top Channel/ Fushata e kandidatëve të PS në Durrës, zbresin në lagjet e vjetra të qytetit
15/04 13:50
Top Channel/ Procesi i vaksinimit, Rama: Në fundjavë nis vaksinimi i operatorëve turistikë
15/04 12:54
Top Channel/ Rama sulmon opozitën dhe tregon sa ka shkuar numri i të vaksinuarve në vend
15/04 12:53
Top News – A do ketë koalicion PS – PD!/ Ja si i përgjigjet Basha kushtit të vendosur nga Rama
15/04 12:29
Top News – ‘Mbështetësi i PS-së i zhgënjyer’/ Basha-mos e braktis bindjen politike, voto ndryshimin
15/04 12:23
Top News – Basha takim me zv.presidentin e KE/ ‘Ne do integrojmë vendin në BE brenda 100 ditëve’
15/04 12:21
Top Channel/ Rama: Gati të bashkëpunoj me Bashën, por duhet të ndahet nga Saliu dhe Iliri!
15/04 12:18
Top Channel/ Basha, fushatë në Kamëz,Tregon se përse duhet të votohet PD
15/04 12:07
Top Channel/ Sondazhi i Vlorës – PS 8 mandate, PD 4; Shkodër, PD 7 mandate, PS 3 dhe PSD 1
15/04 02:03