Top News – Rama në Athinë/ ‘Hyrja në BE, pa alternativë’
16/09/2020 10:54

Kryeministri Edi Rama deklaroi në konferencën e përvitshme të organizuar nga Qeveria greke dhe revista The Economist se ka vetëm një rrugë të qartë për rajonin, e ajo është rruga drejt Bashkimit Europian. Ne nuk kemi një alternativë tjetër, e vetmja është të jemi pjesë e Bashkimit Europian. Jo sepse na e kërkojnë miqtë e fuqishëm, por sepse kjo është një kërkesë e fëmijëve tanë, e brezit të ardhshëm, është ëndrra e etërve tanë. Në Ballkanin Perëndimor, prej kohësh jemi përfshirë në bashkëpunim. Edhe pse ka cështje të tilla si mos njohja e Kosovës nga Serbia, ne sërish kemi qenë në gjëndje të ulemi dhe ta diskutojmë të ardhmen tonë bashkë. Këto janë kohë disi më të vecanta, sepse jemi goditur të gjithë nga kjo pandemi dhe sipas parashikimeve, rajoni ynë do të jetë më I prekuri prej saj. por besoj se ka potencial për të çliruar, për të ecur përpara e për të mbyllur hendeqet e së shkuarës. Mendoj se lajmi i mirë është që mosmarrveshjet mund të zgjidhen së bashku me dialog. Është I vetmi instrument, e këtu mund të përmend një nga shembujt më të jashtëzkonshëm të kësaj kohe, zgjidhjen e Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, një situatë ku ti shkon kundër tabuve.

Rehabilitimi i pallateve/ Rama inspekton në Shijak dhe Durrës, në Manzë ndërtimin e shtëpive të reja
25/10 16:38
Veliaj në Zall Herr:“PS-ja është partia e fituesve;hallet e Zenit dhe Monës janë vilat miliona euro”
25/10 16:25
Rama, Vuçiç dhe Zaev takohen online/ Diskutojnë për Minishengenin Ballkanik, ftesë edhe Kosovës
25/10 14:48
Top News – Këshilli Politik/ Rudina Hajdari kërkon rimbledhjen
25/10 14:22
Top News – Meta kritika qeverisë/ ‘Të rriten testimet për Covid 19’
25/10 14:19
“Të padëshiruarit” e PD-së/ Komisioni “Ruli” skualifikon një të tretën e ish-deputetëve
24/10 15:17
Top News – Kryemadhi me të rinjtë/ ‘Bashkë t’i japim fund tranzicionit’
24/10 14:49
Top News – Balla për Elbasanin/Të sherohet nga kanceri i plehrave
24/10 14:47
Top News – Bylykbashi-kodi zgjedhor/ `Vret` kandidatet e pavarur
24/10 12:32
Top News – Kthimi i Kodit Zgjedhor/ PD përshëndet vendimin e Metës
23/10 16:14
“Luftë” me tiganë dhe video/ Kryeministri shpërndan videon e Kryemadhit dhe Vasilit
23/10 15:28
Meta rrëzon ligjin e zgjedhjeve/ Presidenti i kërkon mendim komisionit të Venecias
23/10 15:08
Top News – Kthen Kodin Zgjedhor/ Meta-një mundësi për reflektim
23/10 15:06
Top News – Projektbuxheti i dështimit / PD- klientelist, thellon borxhin
23/10 14:09
Top News – Rama-naftëtarëve/ ‘Dilni nga greva dhe do vij tek ju’
23/10 11:56
Top News – Debat Gjoni-Lleshaj/ Ndryshimi në ligjin e gjendjes civile
22/10 16:20
Të zgjedhurit e PD-së pro incerenatorëve/ Ish-kryebashkiakët shpreheshin ndryshe nga drejtuesit e PD
22/10 15:39
Top News – Çështja e detit në Hagë/ Basha-faza paraprake jo nga qeveria
22/10 15:09
KED shkeli Kushtetutën/ Lejoi një notere në garën për Gjykatën Kushtetuese
22/10 15:08
Top News – Pandemia e Covid 19/ NATO dhuron edhe 60 respiratorë
22/10 12:55