Top News – Rama me gjeneralin Abass/‘Riatdhesimi do të vijojë më tej’
27/10/2020 11:41

Në Bejrut kryeministri Edi Rama dhe Ministri i punëve të Brendshme Sandër Lleshaj bashkë me konsullin e përgjithshëm të Shqipërisë në Liban Marc Ghorayeb u takuan me Major Gjeneral Abbas Ibrahim drejtor i përgjithshëm për sigurinë. Qëllimi i takimit ishte falenderimi në emër të shtetit shqiptar për ndihmën e dhënë në nxjerrjen nga Kampi Al Hol të një gruaje dhe 4 fëmijëve shqiptarë. Që në fillim të takimit gjenerali Ibrahim është shprehur se ky ishte një fillim i mbarë në këtë proces të gjatë e të vështirë riatdhesimi. Pas shumë vuajtjeve në kampin sirian, 4 fëmijë shqiptarë dhe një grua po kthehen sot në vendin e tyre. Ndërkohë, burime nga Ministria e Brendshme e Shqipërisë thanë se janë kontaktuar fizikisht edhe 20 shqiptarë të tjerë në kampet e Sirisë, për të cilët do të ketë një fazë të dytë riatdhesimi. Ndërkohë, bëhet e ditur se janë rreth 50 shqiptarë të mbetur në Siri, një pjesë në kampin al hol.

Top News – 108 vjetori i pavarësisë/ Basha te ‘varrezat e dëshmorëve’
28/11 12:38
Top News – Serbia refuzon Cakajn/ “Qytetar nderi” në Bujanovc
27/11 15:33
Rindërtimi në Thumanë/ Ahmetaj: Janë mbi 3 mijë banorë që do të futen në shtëpitë e reja
27/11 14:55
Rindërtimi në Fushë-Krujë, Rama inspekton punimet
27/11 14:47
Kuvendi, një minutë heshtje/ Parlamenti në seancë një vit pas tërmetit
26/11 15:47
Përvjetori i tërmetit/ Rama nga Abu Dabi: Sot firmoset marrëveshjen për 2000 apartamente në Durrës!
26/11 11:47
Top News – Basha nga Shkodra/ Nuk kemi bërë politikë me pandeminë
25/11 16:05
Top News – Rindërtimi pas tërmetit/ Laç, nis puna për pallatet e reja
25/11 15:16
Top News – Raporti i Dick Marty/ Futet në kalendarin e Kuvendit
25/11 14:25
Komisioni për Dick Marty/ Balla dorëzon në Kuvend kërkesën për formimin e tij
25/11 12:46
Top News – Deputetët e PS kërkesë/ Komision për raportin e Dick Marty
25/11 11:00
“Iliri me uroi se vendosa maskën”/ Rrëfimi i Kryemadhit pasi u rizgjodh kryetare e LSI
24/11 15:21
Rama: Vaksinën e blejmë me çdo çmim/ Kryeministri: Të parët vaksinohen mjekët, mësuesit, policët
24/11 15:09
Top News – PD akuza ministres Xhaçka/ Udhëtime 10 mijë euro me helikopter
24/11 14:39
Top News – Rama-sjellje skandaloze/ Meta u gjobit se ishte në festë
24/11 13:55
Top News – Zgjedhjet në LSI/ Kryemadhi-votimi online ishte risi
24/11 12:03
Rama: Shkollat nuk mbyllen/ Vendimi u takon ekspertëve. Kryeminstri sjell shembuj nga vendet e tjera
24/11 11:53
Top News – Meta akuzon Ramën/ ‘Janë kuislinge, jo udhëheqës’!
23/11 17:04
Top News – LSI me dyer të hapura/ Kryemadhi pas rikonfirmimit
23/11 15:24
Top News – Ujë për 450 hektarë tokë/ Rama publikon video nga Vau i Dejës
23/11 11:23