Top News – Rama flet për patronazhistët/ ‘U merrni të keqen, është model i marrë në SHBA’
18/04/2021 15:11

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me të rinjtë në Tiranë ka folur sërish edhe për patronazhistët, personazhe që u bënë të njohur ditët e fundit pas publikimit të të dhënave personale të 910 mijë shtetasve të qarkut të tiranës. Rama në reagimin e tij theksoi se patronazhistët nuk janë një shpikje e PS-së, por se është një model i marrë nga dy partitë më të mëdha, si Partia Republikane dhe Partia Demokratike në SHBA. Rama i i ka ktheyer përgjigje presidentit Ilir Meta, i cili tha se “patronazhistët janë fuksa”, dhe se kjo është një gestapo e kohëve moderne e krijura nga PS . E tha lali ju jeni patronazhistë, si ju ka plot të tjerë, në këto ditë kjo fjalë sigurisht është lakuar shumë., por prej disave përdoret si fjalë për të krijuar idenë e një gogoli që ka dalë nëpër Tiranë dhe vazhdon kontrollon njerëz. Patronazhisti nuk është një figurë që u shpik në Shqipëri, nuke krijuam ne. Patronazhist është figura kyçe e historisë së zgjedhjeve dhe historisë së përballjeve mes dy partive më të mëdha të botës, asaj Republikane dhe Demokratike nga SHBA. Patronazhisiti angazhohet që aty ku jeton dhe i kërkohet të trokasi në një numër të caktuar dyersh, të kontaktojë me një numër të caktuar familjesh, dhe të mbajë shënim se çfarë perceptimi ka nga ata që kontakton, janë majtas djathtas, janë të lëkundur të vendosur. Le të thonë ç’të duan ata se atë punë kanë, patronazhimi është klasa e parë e shkollës së madhe politike, ku kush ambicien për të shkuar në klasa më të larta e fillon nga patronazhimi.

Top Channel/ Basha sulmon edhe KQZ/I paraprin vendimit të KAS për ankimimet e opozitës për zgjedhjet
14/05 15:39
Top Channel/ Policia, raport sekret për “Metën”/ Deputeti Braho: Analizë psikike të Presidentit
14/05 15:17
Top News – PD dhe LSI paraqesin provat në KAS/ Kërkojnë përsëritjen e zgjedhjeve në Berat
14/05 15:06
Top News – Nuk kontrollohen ndërtimet në bregdet/ Rama-Mos u merrni me rregullimin e avllive
14/05 14:41
Top Channel/ Rama për ndërtimet pa leje: Mos u fokusoni në maja malesh, sytë nga zonat turistike!
14/05 14:35
Top News – Basha me demokratët në Fier/ ‘Regjimi Rama-Doshi ndaloi përkohësisht ndryshimin’
14/05 12:57
Top Channel/ Ankesat për Beratin/ KAS shqyrton kërkesat ankimore të PD dhe LSI
14/05 12:36
Top Channel/Rama:Zonat turistike, si drita e syve për vendin!E pa pranueshme që ndërtimet pa leje…
14/05 12:33
Top Channel/ Miratohet plani i hetimit/ Shkresa me info sekrete nga policia në komisionin për Metën
14/05 12:31
Top Channel/ Basha: Masakra elektorale nuk do pranohet! Është ‘çirak’ i Ramës, ai që mendon se…
14/05 11:53
Top Channel/ Basha do përballet me rivalët/ Të dielën mbledhja e kryesisë së PD & Këshillit Kombëtar
13/05 15:23
Top News – Besimtarët festojnë Fiter Bajramin/ Mesazhet dhe urimet nga politika shqiptare
13/05 13:17
Top Channel/ Urimet e liderëve për Bajram/Vizita dhe mesazhet e politikanëve në komunitetin mysliman
13/05 12:55
Top Channel/ Meta: Sakrifica e besimtarëve myslimanë të na frymëzojë për një shoqëri me solidare
13/05 11:16
Top Channel/ Basha uron besimtarët myslimanë: Agjërim të pranuar e shpresë të ripërtëritur
13/05 10:43
Top Channel/PD-LSI kërkuan përsëritjen e zgjedhjeve,KAS pezullon vendimin për qarkun e Gjirokastrës
12/05 17:27
Top Channel/ Rama dorëzon shtëpitë e reja/ Takime me banorët e Kamzës që u dëmtuan nga tërmeti
12/05 15:25
Top Channel/ Basha, “fushatë” në Lezhë/ Takimi me mbështetësit e PD: Ja si u vodhën zgjedhjet
12/05 15:23
Top Channel/ Kadilli nis fushatën për të ‘rrëzuar’ Bashën: Të ofrojmë një opozitë të re!
12/05 14:59
Top Channel/ Nis shqyrtimi i ankesave/ Qarku i parë Gjirokastra. Ankesa nga PD, LSI dhe VV
12/05 12:51