Top News – Qyteti me dy pale rregulla/ I ndarë mes Belgjikës e Holandës
13/08/2020 15:28

Ekziston një enklavë e vogël belge në jug të Holandës ku respektimi i dy lloje rregullash për të luftuar koronavirusin është bërë një sfidë e përditshme, me kufirin ndërkombëtar që kalon mes për mes rrugëve e madje ndan në mes në disa raste edhe dyqane e shtëpi. Qyteti i vogël Baarle Hertog, është i ngjitur me fqinjin holandez Baarle Nassau, por 22 enklavat e tij janë në territor Belg dhe pjesë e Bashkisë së Antverpit që gjendet 50 km larg. Më parë, askush nuk shqetësohej shumë për faktin se Baarle Hertog-u belg ishte krejtësisht i rrethuar nga Holanda, me kufirin që kalonte si një dekor mes dy qyteteve dhe ku pozicioni i derës së shtëpisë përcaktonte se në cilin vend jeton. Por, më pas erdhi pandemia e koronavirusit, me Belgjikën që ndjek një model rregullash dhe Holandën një tjetër, dhe konfuzioni mbretëron tani.

Top News – Covid në Itali, 1766 të infektuar/ 17 viktima në një ditë
27/09 19:09
Top News – Dhuratë për Princin George/ Dhëmbi i peshkaqenit të zhdukur
27/09 18:49
Top News – Vatrat e reja të Covid-it/ Francë, në shkolla e universitete
27/09 18:15
Top News – Azerbajxhani e Armenia/ Luftë për Nagorni-Karabakun
27/09 18:14
Top News – Referendumi në Zvicër/ ’Fiton’ lëvizja e lirë e njerëzve
27/09 17:08
Top News – Në ‘territorin’ e AFD-së, qyteti gjerman hapet për refugjatët
27/09 15:30
Covid-19 nëpër botë/ Viktimat e koronavirusit po shkojnë drejt 1 milionëshit
27/09 15:30
Top News – Spitalet në Itali regjistrojnë rritje të pacientëve me Covid
27/09 15:27
Top News – Nuk pyesin per covid/ Britanikët, fundjavë të ‘shthurur’
27/09 14:42
Top News – Bjellorusia akuzon Perëndimin për nxitje të “kaosit dhe anarkisë”
27/09 14:39
Top News – Trump nominon Amy Coney Barrett për gjyqtare në Gjykatën Supreme
27/09 13:31
Top News – Referendum në Zvicër, pro ose kundër lëvizjes së lirë…
27/09 13:30
Top News – Mikrob vdekjeprurës në ujë, alarmohen qytetarët në Teksas
27/09 13:29
Top News – `Bomba e motit`/ Në malet Italiane nis bora
26/09 17:49
Top News – Menuja mbretërore/ Elisabeta, sekreti i jetëgjatësisë
26/09 16:24
Top News – Në mesin e covid 19/ Uruguaji mban paradën e krenarisë
26/09 16:23
Top News – Ndërhyrja në zgjedhje/ Putin propozon ujdi me SHBA
26/09 15:42
Top News – Operacioni `karaburuni`/ Nën hetim, dhjetëra Shqiptarë
26/09 15:35
Top News – Një muaj pas infektikimit/ Berlusconi del sërish pozitiv
26/09 15:29
Top News – Situata në SHBA/ Infektimet kapërcejnë 7 milionë
26/09 15:26