Top News- Qyteti evropian që gjendet në dy shtete!/Historia e qytezave binjake në Evropë
30/11/2022 15:36

Qyteti “binjakë” Valga dhe Valka gjendet në jug të kufirit të Estonisë dhe në veri të kufirit të Letonisë. Dikur një vend, por që në vitin 1920 u nda në dysh, kurse sot gjendet në dy shtete. Siç sugjeron ngjashmëria e habitshme e emrave, qytetet dikur ishin një vendbanim i vetëm, i njohur me emrin gjerman Ëalk. Të dhënat për ekzistencën e saj datojnë në shekullin e 13-të. Pasi u pushtua nga pushtues të shumtë, vetëm në vitin 1920, pas lëvizjes për pavarësinë e Estonisë dhe Letonisë, qyteti u nda në dy pjesë, sepse të dyja palët pretendonin të drejta territoriale mbi të. Ndarja krejtësisht arbitrare e qytetit të rregulluar, u bë e dukshme vetëm pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe magjia e zonës Shengen bashkoi përsëri qytetet.

Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29
Top Channel/ Në prag-shpërthimi “fucia e barutit”: Rinisin përplasjet palestinezo-izraelite!
27/01 12:10
Top Channel/ Asteroidi “prek” Tokën: Kalon më afër se satelitët!
27/01 12:09
Top News – Rusia: Sanksionet e SHBA, ‘absurde’ / Po godasin biznesin e kompanive të huaja
27/01 12:07
Top News- Ukraina i shpall luftë armikut tjetër të saj / Qeveria e Zelenskit në kurs anti-korrupsion
27/01 12:03
Top Channel/ Arrestohet agjenti gjerman: Punonte për Moskën, zbulohet dhe bashkëpunëtori!
27/01 11:57
Top News – I afrohet frikshëm Tokës… / Asteroidi sa një furgon, vetëm 3600 km larg
27/01 11:53
Top News – 8 shpërthime pranë centralit bërthamor / Frikë për më të keqen, më i madhi në Evropë
27/01 11:48
Top News- Tani, luftë me NATO-n dhe Perëndimin / BE paralajmëron: Rusia çon pushtimin në tjetër fazë
27/01 11:42
Top News – Tregu i celularëve tkurret, por kriza s’prek Apple e Samsung
27/01 10:54
Top Channel/ Fiset indigjene malajziane në ceremoninë tribale bregdetare të adhurimit
26/01 23:09