Top News – Qipro hyri në Eurovizion/ Kisha kundër: Kënga promovon adhurimin e “djallit”
04/03/2021 10:43

Kisha e Qipros bëri thirrje që hyrja zyrtare e vendit në konkursin e këngës Eurovizion të tërhiqet, me argumentin se një hap i tillë promovon admirimin e djallit. Këngëtarja grek, Elena Tsagrinou duhet të përfaqësojë shtetin ishull në Rotterdam në muajin maj me këngën e saj pop “El Diablo”. Ajo kapi majat e famës në vitin 2009 kur arriti në gjysmë finalet e “Greece’s Got Talent” dhe asokohe ishte vetëm 14 vjeçe. Sipas faqes zyrtare te Eurovizionit, kënga ka të bëjë me dashurinë, kur pasioni pas dikujt është aq keq sa El Diablo. “Sot do të digjem në një festë, është parajsë në ferr me ty…ia dhashë zemrën time El Diablos sepse ai më thotë që jam engjëlli i tij”, janë disa nga vargjet e saj. Sinodi i shenjtë i Kishës Ortodokse të Qipros nxorri një deklaratë të fortë ku shprehte pakënaqësinë e thellë dhe frustrimin ndaj qëndrimit të koorporatës qipriote të transmetimit, CyBC e cila përzgjodhi pikërisht këngën në fjalë. Për Sinodin kjo këngë promovon adhurimin e djallit e lavdëron nënshtrimin fatal të njerëzve ndaj fuqisë së tij.

Top News – 11 persona kërcënojnë presidentin/ Arrestohen nga policia, mes tyre një shqiptar
12/05 21:24
Top News – Del raporti amerikan për Shqipërinë/ Çfarë është bërë gabim me liritë fetare
12/05 21:23
Top Channel/ Ushtria e Izraelit qëllon me artileri kundër qytetit të Gaza – Pa koment
12/05 21:21
Top Channel/ Gjykata ruse lë në paraburgim vrasësin e 8 nxënësve e një mësuesi në shkollën e Kazan
12/05 21:21
Top Channel/ Sulmet ajrore të Izraelit godasin ndërtesën në qytetin e Gaza – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Filipine, roja bregdetare kthen prapa anijet kineze në ujërat e kontestuara – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Turma të mëdha mblidhen në Bangladesh në përgatitje të festës së Bajramit – Pa koment
12/05 21:19
Top Channel/ Meksikanët kërkojnë drejtësi për vrasjen e tre vëllezërve, të rrëmbyer nga bandat
12/05 21:19
Top News – Dokumenti që nxjerr blof BE/ Zhgënjimi i integrimit për vendet e ballkanit
12/05 19:27
Top News – Pastrim parash me Kriptomonedha/ 11 të arrestuar në evropë për ‘paratë dixhitale’
12/05 19:23
Top News – Rregullat reja për në Gjermani/ Si duhet të veprojnë ata që janë vaksinuar
12/05 19:22
Top News – Fëmijët të tmerruar/ Izrael: Gaza, banorët përgatiten për luftë
12/05 19:21
Top News – Humbi unazën e martesës në det/ ’E gjen’ tek një peshk në një ishull në paqësor
12/05 18:06
Top News – Lufta e tretë botërore…/ Ish ushtaraku Britanik-covidi, ‘arma perfekte’
12/05 18:05
Top News – Roveri Perseverance/ Gati të zbulojë sekretet e marsit
12/05 18:05
Top News- Capri bëhet ‘Covid-free’/ Vaksinohet popullata, ishulli idilik pret vizitorët
12/05 18:05
Top News- Erdogan ‘skërmit’ dhëmbët/ Takon putin-‘OKB t’i tregojë vendin Izraelit’
12/05 18:04
Top News – ’Po bie shi minjsh’/ Pamjet horror, Australia nën pushtimin e brejtësve
12/05 18:04
Top News – Dua Lipa na bën krenarë/ Riumfon në ‘Brit Awards’, rrëmben dy çmime
12/05 17:00
Top News – Nëntë-njakët e rekordit/ Kalojnë me sukses javën e parë të jetës…
12/05 16:37