Top News/ Qielli bëhet i kuq si gjaku / ’Armagedon bërthamor’, pamje apokaliptike mbi qytet
30/05/2024 14:23

Në atë që mund të duket si skenë apokaliptike, qielli mbi një qytet kinez u bë i kuq si gjaku, duke shkaktuar frikë të benorët. Qielli ndryshoi ngjyrë në qytetin Zhoushan, pranë provincës Zhejiang të Kinës, rreth orës 20 të mbrëmjes. Një banore lokale, filmoi pamjet dhe i postoi në rrjet, duke shkruar: duket si një shpërthim bërthamor. Të tjerë përdorues të rrjetit shkruanin se duket si një diell artificial ndërsa kishte edhe nga ata që thonin se para një tërmeti qielli bëhet i kuq. Dicka e ngjashme duket se është raportuar edhe në qytete të tjera të kinës në maj të 2022. Pasi imazhet e fundit u bënë virale, byroja meteorologjike rajonale, mohoi që dicka e mbinatyrshme të qëndronte pas fenomenit dhe konfirmoi se skuqja e qiellit ishte shkaktuar kryesisht nga dritat e kuqe që përdorin anijet e peshkimit. Është një situatë e ngjashme me atë të 2022-shit, - tha byroja. Sipas një eksperti të fizikës në universitetin e gjeoshkencave në kinë, që analizoi videon, bëhet fjalë për dritat e anijeve të peshkimit që lundrojnë në oqean. Ato janë të kuqe dhe drita e kuqe ka një gjatësi vale më të madhe dhe fuqi më të madhe depërtuese. Dhe nën efektin shpërndarës të piklave të ujit në atmosferë, drita e kuqe shpërndahet në një gamë më të madhe duke sjellë një fenomen jo normal të skuqjes së qiellit.

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15