Top News/ Qethen dhentë në Dukat…Barinjtë nxitojnë, shpëtojnë bagëtitë nga i nxehti
16/06/2024 14:12

Një valë dërrmuese të nxehti ka detyruar barinjtë në Shqipërinë e Jugut të nxitojnë të qethin delet, për ti shpëtuar ato nga temperaturat e larta. Agjendia Franceze e Lajmeve AFP, është ndalur në Dukat, ku temperaturat po mbërrijnë në 40 gradë Celsius. Atje, qethësit janë detyruar të fillojnë punën në agim dhe ta mbyllin para orës 10.00, për të shpëtuar bagëtitë nga i nxehti i madh. Delet e rënduara nga ‘palltot e trasha’ reshtohen në pritje për tu qethur, nën diellin përvëlues. Vala e papritur e të nxehtit të ditëve të fundit, me temperatura të larta, ka bërë që barinjtë të nxitojnë me qethjen, thotë për AFP biologu Nexhip Hysolokaj. Nexhip Hysolokaj, Biolog Qethja zakonisht bëhet në fund të qershorit, por ndryshimi i klimës i ka detyruar barinjtë ta bëjnë atë përpara. Ndërsa barinjtë thonë se ato mund të durojnë të ftohtin por me vapën kanë probleme të mëdha.

Top News/ Deri në 600 euro nata/ Jugu mbetet bosh, pushuesit nuk e zgjedhin për çmimet
15/07 17:25
Top News/ Droni ndëshkon shoferët e pabindur/ Kapen në shkelje dhjetëra shoferë, gjobiten
15/07 17:16
Top News/ Vjedhja në kombinatin e Poliçanit/ Çuçi dëshmon në prokurori: U thirra si person në dijeni
15/07 16:34
Top News/ ‘O Nuredin, kape atë dashnoren tënde’/ Dumani merr hak ndaj Xhovana Nikollit?
15/07 16:31
Top News/ 4 orë llogari para deputetëve, largohet kreu i SPAK nga Kuvendi
15/07 16:19
Top Channel/ Vjedhja e skrapit në kombinatin mekanik në Poliçan, Çuçi pyetet në prokurori
15/07 15:34
Top Channel/ “E përjetova keq”, qytetari u vetësakrifikua para SPAK, Dumani shpjegon rastin
15/07 15:27
Top News/ Shiste drogë në biznesin e tij/ Arrestohet 32-vjeçari, i gjendet dhe një armë zjarri
15/07 15:25
Top Channel/ Balla ndërhyn në mbështetje të Dumanit, kërcënon Bardhi: Hera e parë dhe e fundit që…
15/07 15:24
Top News/ PS-PD përplasen për TIMS/ Mazhoranca kundër zgjatjes së afateve hetimore
15/07 15:23
Top Channel/ Kërkesa e pazakontë për Dumanin: ‘Nominoni’ Berishën si i burgosur politik
15/07 15:20
Top Channel/ Pasojat e vapës/ Shtohen problemet për personat me probleme të shëndetit mendor
15/07 15:17
Top Channel/ Ditë afrikane, temperaturat shkojnë deri në 43 gradë nën hije
15/07 15:15
Top Channel/ “O Zotëri ka procedura”! Dumani ngre zërin, Noka s’ndalon
15/07 15:10
Top News/ Kreu i SPAK acaron Gazment Bardhin, nuk përmbahet demokrati
15/07 15:09
Top Channel/ Hetimet për tritolin në Elbasan! Në sitë video ku përmendej Nuredin Dumani
15/07 15:09
Top Channel/ Bledi Çuçi pyetet në prokurori, hetimet për zhdukjen e dhjetëra ton skrap në Poliçan
15/07 15:07
Top News/ 13 mln euro për ushtrinë shqiptare, miratohet paketa për rritjen e sigurisë
15/07 15:07
Top Channel/ “Në rregulloren time je i përjashtuar përgjithnjë”, Felaj paralajmëron Nokën
15/07 14:58
Top Channel/ Hoti ligjëratë për 5D. Felaj e ndërpret, kolegët ‘i sulen’ nënkryetares! Vjen Garda
15/07 14:58