Top News – Putin, test bërthamor në kufi me Ukrainën / E thotë ‘Times’: Disa skenarë në tryezë
04/10/2022 13:47

Putin duket se po përgatit forcat e tij të armatosura të kryejnë një test bërthamor në kufijtë e Ukrainës. Sipas britanikes Times, e cila citon një informacion që inteligjenca e NATOs i ka dërguar shteteve anëtare, ekziston mundësia që moska të testojë dronin nënujor Poseidon, të pajisur me një mbushje bërthamore. Sipas burimeve të tjera, një tren ushtarak rus i divizionit bërthamor është nisur në drejtim të Ukrainës. Pretendohet kështu që Putin do ta bëjë bërthamore luftën në ukrainë duke lëshuar një bombë në kufi, që do të ishte edhe një mesazh për perëndimin. Rusia këto kohë ka shtuar kërcënimet bërthamore ndërsa forcat e saj po shtyhen pas në fushëbetejë, edhe pasi moska aneksoi katër rajone të Ukrainës. Putin ka qenë i qartë në kërcënimet e tij ndërkohë që doktrina ushtarake ruse lë derën hapur për përdorimin e armëve bërthamore. Nëndetësja më e madhe e Vladimir Putinit, Belgorod, e cila mund të pajiset me torpedo bërthamore apokalipsi, është në lëvizje dhe vec kësaj, raportohet se edhe treni bërthamor po lëviz në rusi. Dhe tani, bota pret me frymën pezull të shohë nëse Putin do ti konkretizojë kërcënimet e tij apo jo, ndërkohw qw ushtria ruse po pëson disfata të turpshme dhe Ukraina i është drejtuar Khersonit. Sipas The Times, burime nga mbrojtja pretendojnë se një nga opsionet në tryezë për Putinin është që të lëshojë një armë bërthamore në kufi, në një demonstrim masiv force. Por për ta bërë këtë, atij i duhet të gjejë një zonë të gjerë mjaftueshme për të lëshuar armën pa dëmtuar njerëzit e tij. Dhe e gjithë kjo do të dërgonte një mesazh të qartë për ukrainën dhe perëndimin dhe do të tregonte se ai nuk ka frikë të përdorë bombat bërthamore në luftë, për të parën herë që nga fundi i luftës së dytë botërore.

Top Channel/ Policia greke qëllon adoleshentin, iku pa paguar faturën e karburantit
05/12 22:32
Top Channel/ Safeguard Defenders: Italia ka numrin më të madh të stacioneve policore kineze
05/12 22:22
Top Channel/ Çmim tavan për naftën ruse, BE kërkon të fikë ‘motorin’ e luftës së Kremlinit
05/12 21:46
Top News- Putin shkon në kufi me Ukrainën!/Presidenti në urën e Krimesë me makinën luksoze
05/12 20:42
Top News- Gjermania drejt një superfuqie ushtarake/ Armatoset deri në ‘dhëmbë’ me avionët f-35!
05/12 20:15
Top Channel/ Rusia sulm masiv me raketa në Ukrainë, vendi në errësirë. Putin zbarkon në Krime
05/12 19:36
Top Channel/ OKB kritikon Braverman: Qasja për azil nuk mund të kushtëzohet nga kombësia
05/12 19:33
Top News – Banda shqiptare që vepronte në Spanjë / Ndërhyn Policia, 5 të arrestuar për trafik droge
05/12 19:32
Top News- Rusia ‘pushton’ samitin e Tiranës/Hijet e luftës në BE dhe frika për Ballkanin
05/12 19:31
Top Channel/ Kroacia në ‘këmbë’, alarm për bombë në disa vende
05/12 18:38
Top News- Fundi i luftës me ikjen e Putin/ Paralajmërimi i ruses që fitoi Nobelin e Paqes
05/12 17:38
Top News-Ndryshimi drastik i të dashurës së Putin/Alina, e apasionuar pas operacionet plastike
05/12 17:35
Top News-Balenciaga nuk ‘merr mend’/Shtëpia e modës kërkon 25 milionë dëmshpërblim
05/12 17:34
Top News – Italia sulmohet nga hakerat… / Vendi në alarm, sulme ruse mbi institucionet
05/12 15:36
Top News – Erdogan ‘merr frymë lirisht’ / Inflacioni bie për herë të parë në më shumë se një vit
05/12 15:30
Top News – Volodimir Zelenski, ‘njeriu i vitit’ / Financial Times: Një Churchill i kohëve moderne
05/12 15:26
Top Channel/ Gjermania “në alarm”: Deri në 2070 -tën, do të ketë “vetëm” pleq!
05/12 15:24
Top News – 130 predha si kërcënim për Seulin / Koreja e Veriut paralajmëron SHBA dhe Korenë e Jugut
05/12 15:21
Top News – Rikthehet hija e Luftës së Ftohtë! Scholz: Të mos lejojmë ndarjen e re të botës në blloqe
05/12 15:11
Top Channel/ Indonezi, fshatrat mbulohen nga hiri pas shpërthimit vullkanik!
05/12 15:10