Top News – Putin ‘rrëzoi’ avionin mbi Ukrainë / Hetuesit ndërkombëtarë-furnizoi rebelët me raketa
09/02/2023 13:54

Një ekip ndërkombëtar hetuesish tha se kishte gjetur “të dhëna të forta” se presidenti rus Vladimir Putin miratoi furnizimin me armë të rënda kundërajrore për separatistët ukrainas që rrëzuan avionin malajzian MH17 tmë 2014 me një raketë ruse. Megjithatë, anëtarët e Ekipit të Përbashkët të Hetimit thanë se kishin prova të pamjaftueshme për të ndjekur penalisht presidentin Putin ose ndonjë të dyshuar tjetër dhe ata pezulluan hetimin e tyre 8-vjeçar për rrëzimin që shkaktoi vdekjen e 298 personave në bordin e avionit Boeing 777 që fluturonte nga Amsterdami në Kuala Lumpur. Rusia gjithmonë ka mohuar çdo përfshirje në rrëzimin e fluturimit mbi Ukrainën lindore më 17 korrik 2014 dhe ka refuzuar të bashkëpunojë me hetimin ndërkombëtar. Prokurorët holandezë thanë se “ka tregues të fortë se presidenti rus vendosi të furnizojë” separatistët ukrainas me një sistem Buk raketash, arma që rrëzoi MH17. “Megjithëse flasim për tregues të fortë, standardi i lartë që duhet arritur që prova të konsiderohet përfundimtare nuk është arritur”, tha prokurorja holandeze Digna van Boetzelaer, duke shtuar se pa bashkëpunimin rus, “hetimi tani ka arritur kufirin e tij. Të gjitha pistat janë ezauruar”. Ajo tha gjithashtu se, si kreu i shtetit rus, Vladimir Putin do të kishte imunitet nga ndjekja penale në Holandë. Ekipi publikoi një regjistrim të një telefonate të përgjuar në të cilën ata thanë se Putin mund të dëgjohej duke diskutuar për konfliktin në Ukrainën lindore. “Ne jemi vërtet të qartë se çfarë ka ndodhur, por përgjigja e pyetjes pse u rrëzua MH17 mbetet ende në Rusi” thanë hetuesit.

Top Channel/ Italia ndalon mishin e laboratorit:” Nuk e duam”! Gates promovon mishin sintetik!
29/03 15:33
Top Channel/ Zelensky fton Xi Jinping në Kiev, Rusia nxjerr raketat ndërkontinentale!
29/03 15:19
Top Channel/ 40 emigrantë digjen brenda qendrës së pritjes, rojet nuk i hapën derën!
29/03 14:21
Top News – Digjen 39 njerëz, pas zjarreve në një qendër emigrantësh në Meksikë
29/03 13:14
Top News – Zelenski fton Xi Jinping në Ukrainë / ’Jemi gati ta presim!’ Çfarë ka në mendje…?
29/03 12:33
Top News – Robotët do na ‘vjedhin’ punën! 300 mln vende në rrezik nga Inteligjenca Artificiale
29/03 12:23
Top News – Dy vite burg për vizatimin e vajzës, denim qesharak për prindin rus
29/03 12:21
Top Channel/ Zbatimi i Ohrit, Brukseli cakton datën: “Në 4 prill, takimi Bislimi-Petkovic”!
29/03 12:06
Top News – Pse Bakhmuti është jetësor për Kievin / Nëse bie…! Zelenski: Më dobëson para Putinit
29/03 12:05
Top News – Macron kërkon ‘ekonomi lufte’! Berlini e Parisi shtojnë ndihmat ushtarake për Kievin
29/03 11:47
Top News-SHBA cënon sovranitetin e Izraelit! Netanjahu përplaset me Biden, kërkoi ndaljen e reformës
29/03 11:44
Top News – SHBA e BE mund të copëtojnë Serbinë! Lugina e Preshevës në tryezën e Blinken
29/03 11:42
Top News – Lufta do zgjasë shumë, shumë kohë… / Zëdhënësi i Putinit ‘rrëfehet’ tek miqtë
29/03 11:38
Top Channel/ Trump, s`ka padi këtë javë: Tërhiqet Juria e madhe!
29/03 11:38
Top Channel/ Raporti: “Inteligjenca artificiale do të zhdukë 300 milionë vende pune e do ulë pagat”!
29/03 11:28
Top Channel/ Biden apel Netanyahut: Hiq dorë nga reforma e gjyqësorit-nxehet kryeministri izraelit!
29/03 11:27
Top News – Rusia kërcënon Finlandën e Suedinë / Anëtarësimi në NATO, shënjestër për hakmarrje
29/03 11:05
Top News – SHBA hakmerret me Rusinë / Nuk i jep të dhëna për arsenalin e saj bërthamor
29/03 11:04
Top News – ‘Emigrantët mund të strehohen në anije’/Plani i ri i qeverisë britanike për azilkërkuesit
28/03 23:01
Top Channel/ Francezët i vënë “flakën” vendit të tyre, protesta për rritjen e moshës së pensioneve
28/03 22:48