Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06/2024 13:35

SHBA-ja dhe Koreja e Jugut kanë paralajmëruar Vladimir Putinin kundër krijimit të lidhjeve më të ngushta ushtarake me Korenë e Veriut, pasi flitet se lideri rus do të vizitojë vendin e izoluar në ditët në vijim. Putini po planifikon të takohet me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un, në një vizitë që pason atë të liderit koreanoverior në Rusi, shtatorin e kaluar, raportojnë mediat. Gjatë atij udhëtimi, të dy liderët besohet se kanë rënë dakord që Koreja e Veriut të marrë ndihmën nga Rusia për programin e saj hapësinor në këmbim të ofrimit të armëve që rusia do ti përdorë në luftën e saj në ukrainë, në kundërshtim me rezolutat e OKB-së. Moska i ka quajtur raportet se po përdor armë dhe municione të Koresë së Veriut në Ukrainë, si "absurde", por mbetjet nga një raketë që ra në qytetin ukrainas të Kharkivit, më 2 janar, mbanin shenja që tregonin se ato ishin prodhim koreanoverior. Kurt Campbell, zëvendëssekretari amerikan i shtetit, i tha homologut të tij koreano-jugor, Kim Hong-kyun, këtë javë se lidhjet më të ngushta ushtarake mes Phenianit dhe Moskës do të shkaktojnë paqëndrueshmëri të mëtejshme në rajon. “Ndërsa monitorohen nga afër zhvillimet e ndërlidhura, palët ranë dakord të përgjigjen me vendosmëri përmes bashkëpunimit të fortë ndaj provokimeve të Koresë së Veriut dhe veprimeve që përshkallëzojnë tensionet në rajon”, tha në një deklaratë të premten Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut.

Top Channel/ Si u afrua aq shumë atentatori i Trumpit? Dritëhijet e sigurisë, dështim apo…
15/07 15:30
Top News/ Trump fitoi zgjedhjet! Pak mm larg vdekjes! Mediat botërore reagojnë pas atentatit
15/07 15:22
Top News/ Putinit ‘nuk ia ndjen’ për Trumpin/Nuk do t’i telefonojë pas atentatit, konfirmon Kremlini
15/07 15:13
Top News/ Zëri më i ashpër kundër Rusisë / Kaja Kallas, shefja e re e politikës së jashtme të BE
15/07 14:54
Top News/ NATO, qendër komanduese në Gjermani / Do koordinojë përpjekjet për mbështetjen e Ukrainës
15/07 14:51
Top Channel/ Stoltenberg kundër planit të Polonisë: NATO nuk hyn në luftë me Rusinë!
15/07 14:37
Top Channel/ Trump insiston: “Duhet të isha i vdekur, tani do të bashkoj vendin”!
15/07 13:27
Top News/ Dështim i Shërbimit Sekret Amerikan / Pikëpyetje për masat e sigurisë ndaj Donald Trump
15/07 13:03
Top News/ Vetëm ‘pak milimetra’ larg vrasjes së Trump / Asnjë e dhënë për motivin, ‘mister i madh’
15/07 12:42
Top News/ Trump vjen me mesazh uniteti…Premton se do të bashkojë të gjithë amerikanët
15/07 12:39
Top News/ Trump i përgjakur, me grushtin lart…Fotoja ka hyrë në histori, përdoret nga mbështetësit
15/07 12:34
Top Channel/ Gjermania rikthen kontrollet në kufirin me Francë: Frikë për akte terroriste!
15/07 12:34
Top News/ Biden kërkon ‘uljen e temperaturave’ / Pas atentatit ndaj Trump: Urrejtja nuk ka vend këtu
15/07 12:27
Top News/ Gjermania ‘mbyll’ kufirin me Francën/ Vendos kontrolle të përkohshme në prag të olimpikeve
15/07 12:25
Top News/ Hungaria rrezikon Presidencën e BE-së / Orban ka zemëruar Brukselin me udhëtimet e tij
15/07 12:18
Top Channel/ Biden “shtrin dorën e pajtimit” pas atentatit ndaj Trump: “Nevojë për pajtim”!
15/07 12:10
Top Channel/ 8 miliardë vetë popullsia e botës, OKB: Rritje deri në 2084, pastaj fillon rënia!
15/07 12:09
Top Channel/ Orban acaron BE-në, a mund t`i hiqet Hungarisë presidenca e Këshillit?
15/07 12:09
Top Channel/ Tronditet edhe Europa. Sulme me armë në Francë e Gjermani
15/07 10:19
Top Channel/ Trump vazhdon fushatën. Merr pjesë në konventën republikane, siguria maksimale
14/07 23:28