Top News – Putin nën sulm, shpërthime masive / Britaniket Storm Shadow godasin portin e pushtuar
03/06/2023 08:45

Rusia e ka gjetur veten nën sulme të reja ukrainase të premten, përfshirë ato në portin e Berdianskut dhe në rajonin kufitar të Belgorodit. Pamje filmike tregonin vendin e një shpërthimi që duket se është shkaktuar nga një raketë e dhënë nga Britania e Madhe, Storm Shadou, në detin Azov në pjesën ukrainase të kontrolluar nga rusia. Një re e stërmadhe tymi është parë të ngrihet nga një zonë e portit në rajonin e Zaporizhias, të pushtuar nga trupat ruse. Media shtetërore ruse tha se ka patur atje viktima dhe shkatërrim si pasojë e sulmit. Shënjestra e saktë nuk është bërë e qartë menjëherë. Storm Shadou është një raketë kruiz që lëshohet nga ajri dhe mund të fluturojë me shpejtësi 1 mijë km në orë dhe mund të godasë shënjestra deri në 600 km largësi, distancë kjo që më parë nuk ka qenë e arritshme për Ukrainën. Kjo do të thotë se arma mund të godasë shënjestrat në një distancë maksimale në vetëm 35 minuta. Më 26 maj, një shpërthim masiv i ngjashëm u pa në një depo armësh ruse dhe u tha se edhe në atë rast ishte përdorur një raketë britanike. Pamjet treguan një lëmsh të madh zjarri që shpërthente pas goditjes mbi një arsenal raketash ruse S-300, në të njëjtin port ku u raportua edhe ky sulm i fundit.

Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19
Top News – Trupat britanike në Ukrainë…! Aleati i Putinit kërcënon: Nis Lufta III Botërore
02/10 12:03