Top News/ Putin do ta bëjë vetëm për mua! Trump thotë se do lirojë gazetarin e burgosur amerikan
23/05/2024 14:27

Donald Trump ka shkruar në rrjetet sociale se do të përdorë marrëdhënien e tij me presidentin rus Vladimir Putin për të liruar gazetarin e Ëall Street Journal, Evan Gershkovich, nga një burg rus. Trump shkroi në platformën e tij të medias sociale Truth Social se kjo do të ndodhte menjëherë pas zgjedhjeve të nëntorit në Shtetet e Bashkuara, ku ai po kërkon të mposhtë Presidentin Joe Biden dhe të rikthehet në Shtëpinë e Bardhë. "Evan Gershkovich, reporteri nga Ëall Street Journal, i cili mbahet nga Rusia, do të lirohet pothuajse menjëherë pas zgjedhjeve, por patjetër përpara se unë të marr detyrën. Ai do të jetë në shtëpi, i sigurt dhe me familjen e tij," tha Trump. “Vladimir Putin, presidenti i Rusisë, do ta bëjë këtë për mua, por për askënd tjetër, dhe NE nuk do të paguajmë asgjë!”, shkruante Trump. Ish presidenti nuk foli për asnjë kontakt të tij me Putinin dhe as nuk tha se çfarë arsye kishte për të besuar se udhëheqësi rus do të lironte Gershkovich. I pyetur në lidhje me komentet e tij, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Putin " nuk ka pasur asnjë kontakt me Donald Trump". Gershkovich u arrestua në Rusi në mars të vitit të kaluar me akuza për spiunazh, të cilat ai, gazeta për të cilën punonte dhe administrata Biden, i kanë mohuar fuqishëm. Ai ka më shumë se një vit që qëndron në një burg në Moskë, pa asnjë datë të caktuar për gjyqin. Putin tha në shkurt se mund të jetë i mundur lirimi i tij në këmbim të një rusi të burgosur në Gjermani për vrasje. Gjatë presidencës së tij 2017-2021, Trump ka shprehur në mënyrë të përsëritur admirim për Putinin. Në vitin 2018, ai refuzoi të fajësonte liderin rus për ndërhyrjen në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA, duke hedhur dyshime mbi përfundimet e agjencive të tij të inteligjencës dhe duke shkaktuar kritika në vend. Trump ka deklaruar po ahstu së fundmi se ai do t'i jepte fund luftës në Ukrainë brenda 24 orëve pas kthimit në Shtëpinë e Bardhë.

Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25
Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06
Top News/ Zhduket korrieri i çantave luksoze/ Arrestohet një shqiptar e një turk në Itali
18/06 13:50
Top Channel/ Izraeli do heqë vizat Kosovës! Ministri i Brendshëm në Prishtinë për marrëveshjen
18/06 12:36
Top Channel/ Izraeli do sulmojë Libanin? Ekspertët: Nuk është cështja nëse, por kur!
18/06 12:25
Top News/ 11 viktima në detin Jon / Tragjedi pranë brigjeve italiane, fundosen dy anije
18/06 12:11