Top News/ Pushtimi rus i Ukrainës dëmton planetin/RAPORTI: Përshpejton emergjencën globale të klimës
13/06/2024 11:31

Kostoja klimatike e dy viteve të para të luftës së Rusisë kundër Ukrainës ishte më e madhe se emetimet vjetore të gazeve serrë të gjeneruara individualisht nga 175 vende, duke përkeqësuar urgjencën globale të klimës, përveç numrit në rritje të vdekjeve dhe shkatërrimit të gjerë, zbulon një hulumtim i fundit. Pushtimi rus i Ukrainës ka gjeneruar ekuivalenten e të paktën 175 milion tonëve dioksidid karboni, mes një rritjeje të emetimeve nga lufta e drejtpërdrejtë, zjarret e shkaktuara, fluturimet e ridrejtuara, migrimi i detyruar dhe rrjedhjet e shkaktuara nga sulmet ushtarake në infrastrukturën e karburanteve fosile, si dhe kostoja e ardhshme e karbonit që do të shoqërojë rindërtimin, thekson analiza më gjithëpërfshirëse deri më sot e ndikimeve klimatike të konflikteve.

Top News/ Rusia prezanton monstrën FAB-3000 / Bomba 3 tonëshe që shkatërron gjithçka
16/07 15:22
Top Channel/ Gjermania, 800 mijë ushtarë drejt Rusisë: Der Spiegel nxjerr dokumentin!
16/07 15:20
Top Channel/ Gjermania rikthen pensionistët: Nevojë “akute” për punëtorë të kualifikuar!
16/07 15:16
Top News/ Eufemizma dhe vetëcensurim / Si flasin rusët në Rusi për luftën në Ukrainë?
16/07 15:13
Top News/ Autobusi përmbyset në hyrje të tunelit / Aksident tragjik në Spanjë, disa të lënduar
16/07 15:11
Top News/ Etna lëshon hi dhe llavë / Vullkani është ‘zgjuar nga gjumi’, aktivitet i shtuar
16/07 15:06
Top Channel/ Rënia e akuzave ndaj Trump, Grenell: Tani është radha e Hashim Thacit!
16/07 14:48
Top Channel/ Arrestohet aktorja greke! Rreh ish-bashkëshortin gjatë pushimeve, shkatërron shtëpinë
16/07 14:38
Top Channel/ Habit studimi! Ndryshimet klimatike po rritin zgjasin ditën! Ja si po ngatërrohet koha
16/07 13:14
Top Channel/Vetflijohen burrat në Korenë e Jugut, politikani: Fajtor, dominimi i grave në shoqëri
16/07 13:13
Top Channel/ Ushtari francez goditet me thikë, rritet frika para Lojërave Olimpike
16/07 13:10
Top Channel/ Dënohen 4 shqiptarë në Angli! Iu gjetën 1 mijë bimë kanabis me vlerë 330 mijë paund
16/07 13:09
Top News/ Edhe Rusia në bisedimet e paqes / Zelenski ndryshon mendje, plan për një samit të dytë
16/07 12:56
Top News/ Votim virtual për presidentin Biden / Do të marrë nominimin e demokratëve para kuvendit
16/07 12:53
Top News/ Zbulohet një shpellë në Hënë…në ‘Detin e Qetësisë’, mund të strehohen astronautët
16/07 12:47
Top News/ Tha se Trump duhet vënë në shënjestër…Biden bën ‘mea culpa’: Ishte një gabim
16/07 12:45
Top News/ BE bojkoton Viktor Orban / Komisionerët Evropianë nuk marrin pjesë në takime
16/07 12:41
Top News/ Donald Trump pritet si hero…Me veshin e fashuar në konventën republikane
16/07 12:33
Top News/ Dikur e quante:‘Hitleri i Amerikës’…J.D.Vance dhe metamorfoza e tij, i zgjedhuri i Trump
16/07 12:23
Top Channel/ Hagë, sot vendimi për Pjetër Shalën: Vrau një bashkëpunëtor të Serbisë në Kukës!
16/07 12:02