Top News – Pse nuk marrim vaksinat ruse!/ Rama shuan dyshimet, ja kush është arsyeja
07/03/2021 13:43

Dilema se përse Shqipëria nuk merr vaksina dhe nëse ka apo lidhje kjo me gjeopolitikën është shuar nga vetë kryeministri Rama gjatë një takimi me qytetarë të Lezhës. “Mos marrja vaksinës dikush mendon se është gjeopolitike, nuk është kështu ajo Ruse, vaksina nuk është në treg, vaksina nuk ka janë në sasi shumë më të vogla se sa kërkohet. Kur ka mungesa edhe Amerika, që është e fokusuar për t’i prodhuar dhe nuk i ka akoma, SHBA nuk i ka stok, prodhon e vaksinon. Nuk është vaksina kineze dhe po shkojmë ne ta blejmë. Nuk është as çështje çmimi, kanë shkuar në stratosferë por nuk është kjo. Është një luftë e tmerrshme tregtare, unë jam shumë i kënaqur në raport me vendet e tjera në Europë e rajon që s’ka vaksina fare. 140 shtete të botës nuk kanë bërë asnjë vaksinë, deri pak para ditësh. 70% e prodhimit të vaksinave është në dorën e 10 shteteve. E gjithë pjesa tjetër e botës lufton për kapur dozën e 30%. Europa e ka të pamundur të vendos një kusht të tillë, se nuk ka siguruar vaksinat”. Kryeministri Edi Rama është pyetur në lidhje me pasaportën e vaksinave të vendosur nga Bashkimi Evropian, e ku mendohet që shtetasit të mos lëvizin nëse nuk rezultojnë që të kenë bërë vaksinën e miratuar nga Agjencia Europiane e Barnave. Kryeministri ndërkohë ka bërë një krahasim me këngën e tij të kënduar më parë kur kandidonte për kryetar bashkike. “Gjithçka mund të ndodhë jetojmë në Tiranë? Ishte kënga ime e dikurshme. Nëse mund ta këndojë tani mund të themi se gjithçka mund të ndodhë jetojmë në Europë”. Shteti i madh ka nisur dialogun me Kinën dhe Rusinë për vaksinën, Gjermania duket e pabesueshme. Duket e paimagjinueshme më i pasur i planetit të gjendet në këtë situatë. Siç duket e pabesueshme, momenti i shpërthimit të epidemisë i kapi gafil të gjithë dhe gjunjëzoi të gjitha shtetet pavarësisht sa të pasura dhe të organizuara janë, por ishte fakt. Në fakt bota e zhvilluar ka thyer çdo parashikim e rekord në shpikjen e vaksinës, nuk ishte parë që të shpikej dhe të funksionojë në një kohë kaq shumë të shkurtër. Por sipas Ramës, në kushtet kur 4 kompani, në Europë, 6 duke shtuar edhe kinezen dhe rusen situata nuk mund të ndryshojë, duke shigjetuar sërish Bashkimin Evropian, që nuk ma menduar për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kryebashkiakja e Durrësit takim me banorët e lagjes 6 të qytetit
09/04 15:42
Top News – Basha nga Divjaka/ Do japim 150 milionë euro për bujqësinë
09/04 15:27
Basha, ftesë socialistëve/ Takon dy të larguar nga PS: Bashkë për aspiratat e vendit
09/04 15:13
Rama: Rruga e Arbrit brenda vitit/ Biseda e kryeministrit me kandidatin e PS në Dibër
09/04 15:12
Ministrja Manastirliu, kandidate e PS-së në Njësinë 9, prezantohet nga kryebashkiaku Veliaj
09/04 14:26
Top News – Zgjedhjet, shitja dhe blerja e votes/ Ambasadorja e Suedisë, apel për shqiptarët
09/04 13:03
Rama dhe Gjiknuri në Finiq:Kujdes nga propozimi i PD për shfuqizmin e ligjit të pronave.E rrezikshme
09/04 12:30
Ambasadorja suedeze në Shkodër: Shqetësues fenomeni i shit-blerjes së votës në Shqipëri
09/04 11:09
Basha me fermerët në Divjakë: 100 milion euro subvencione dhe naftë pa taksë në bujqësi
09/04 10:45
“Ça thotë partia e kontrollorëve?” Telefonata e Ramës me Dionis Imerajn në Dibër
09/04 10:37
Sondazhi i tretë i TCH dhe IPSOS, cilën parti do votonit nëse ka zgjedhje këtë të diel? PS 48.4%, PD 39.3 % dhe LSI 5%
09/04 03:06
Balla: Banorët e Shtërmenit e kanë ndarë mendjen që vota e tyre duhet të jetë për PS dhe jo për PD e LSI
08/04 19:51
‘Meta-Berisha, dështuan’/ Rama: Donin të bllokonin vaksinat, gjetën kryeministrin e gabuar
08/04 19:47
Basha: Aeroporti, dështim i Ramës/ “Ka vënë interesat e tij mbi interesat e çdo shqiptari”
08/04 19:44
Basha: Aeroporti, dështim i Ramës: Ka vënë interesat e tij mbi interesat e çdo shqiptari
08/04 15:35
Damian Gjiknuri takim me banorët e Orikumit
08/04 14:15
Damian Gjiknuri takim me banorët e Llakatundit
08/04 14:09
Top News – Pas gjyqit të humbur në Arbitrazh/ “Becchetti”, Rama shigjeton Berishën e Metën
08/04 13:32
Durrës/ Kryebashkiakja inspekton procesin e rindërtimit
08/04 13:05
Rama: Sulm i Metës e Berishës/ “Po bllokojnë vaksinat. Gjetën kryeministrin e gabuar”
08/04 12:24