Top News-Pse kërkojmë të rritet çmimi…!/Blegtorët në protestë, kërkesa për ministrinë
20/01/2022 11:16

Rreth 150 blegtorë nga Gjirokastra, Saranda, Delvina dhe tw tjera këtë të enjte janë ngritur në një protestë me qëllim rritjen e cmimeve të qumështit. Sipas tyre, produktet e bulmetit po qëndrojnë në të njejtat nivele si para 5 apo 6 viteve, ndërsa kanë kërkuar rritjen e cmimeve. Blegtorët thonë se ata dalin me humbje për shkak të rritjes së cmimeve të produkteve që janë në funksion të blegtorisë, produkte të tilla si, misri, bari, nafta, medikamentet etj. Protesta e tyre e cila është zhvilluar në orët e para të mëngjesit të kësaj të enjte dhe i drejtohet ministrisë së bujqësisë, me qëllimin e vetëm që të gjendet një zgjidhje lidhur me problematikën e tyre. Blegtorët kërkojnë rregullimin e tregut të qumështit ndërsa kanë paralajmëruar se nuk do të çojnë më qumësht në punishte nëse nuk do të merren masa. Ata shtojnë se kjo problematikë vlen për të gjithë blegtorët.

Top News- Ndahet nga jeta ish-Presidenti/ Bujar Nishani po kurohej prej disa javësh në Gjermani
28/05 16:02
Top Channel/ Kthimi nga Siria, 13 gra dhe fëmijë zbritën në aeroportin e Prishtinës
28/05 15:44
Top Channel/ Organizimi i “Tiranathlon” , nesër bllokohen disa rrugë në kryeqytet
28/05 15:28
Top Channel/ Refuzimi i punës/ Bizneset ankohen që nuk gjejnë personel
28/05 15:20
Top Channel/Rindërtimi pas tërmetit! Të mbetur pa shtëpi, durrsakët kërkojnë përshpejtim të procesit
28/05 15:12
Top News- Prej 12 orësh në humnerë/ Shpëtohet efektivi, do të niset drejt Tiranës
28/05 15:00
Top News- Tjetër shofer pozitiv në testin e drogës/ Shkon në 18 numri, në pranga edhe një 27-vjeçar
28/05 14:39
Top News – Kosova e Shqipëria, aksion i përbashkët / Riatdhesohen disa gra dhe fëmijë nga Siria
28/05 14:03
Top News- Përdhunuan në grup 15-vjeçaren/ Prokuroria kërkon 46.8 vite burg për të pandehurit
28/05 14:02
Top News- Merr fund arratia 8 mujore/ Në kërkim për drogë, arrestohet i riu në Tiranë
28/05 14:00
Top Channel/ Testimet me aparatin AquilaScan, 18 drejtues nën efektin e drogës
28/05 12:57
Top News- Ktheu shtëpinë në magazinë droge/ Mamurras, në pranga 29-vjeçari që kultivonte kanabis
28/05 12:51
Top Channel/Conference League, Veliaj vlerëson me Mirënjohjen e Qytetit institucionet që u angazhuan
28/05 12:30
Top Channel/ Ndotja e ujit Darzezë, banorët nuk mund të ujisin as tokat
28/05 12:18
Top Channel/ Braktisja e fshatrave. Becishti i Ali Pashës mungojnë rrugët dhe shërbimet
28/05 12:16
Top Channel/ Bujqësia pa punëtorë. Në Shilbatër të Elbasanit qershitë nuk ka kush t’i vjelë
28/05 12:15
Top Channel/ Panairi i punës, organizohet para fakulteteve për të ofruar punë për studentët
28/05 12:12
Top News- Abuzimi me tenderin 7 milionë lekë/ Gjykata dënon ish zyrtarët e bashkisë së Durrësit
28/05 11:51
Top Channel/ Zjarr në tregun e fruta-perimeve tek “Varri i Bomit”, ka vetëm dëme materiale
28/05 11:07
Top News – Tiranë, përfshihet nga flakët tregu i fruta-perimeve
28/05 10:41