Top News – Provat për Berishën ‘non grata’/ Blinken i kthen përgjigje kongresmenit Zeldin
26/11/2021 17:32

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, i ka kthyer përgjigje kongresmenit, Lee Zeldin lidhur me shpalljen "non grata" në SHBA të ish-kryeministrit, Sali Berisha. Kongresmeni kërkoi prova për shpalljen “Non grata” të liderit historik të PD, ndërsa në përgjigje, Blinken ka dhënë detaje mbi arsyet e vendimit. Sipas Blinken, disa nga aktivitetet specifike të korrupsionit të z.Berisha janë publikuar gjerësisht në mediat vendase shqiptare si edhe ato ndërkombëtare, si edhe në burimet mediatike investigative të besueshme. Në reagim thuhet se presidenti Biden dhe sekretari Blinken e kanë bërë prioritet luftimin e korrupsionit në nivel global duke përdorur të gjitha autoritetet ligjore në dispozicion të tyre. DASH thotë se informacioni për "aktet korruptive të Berishës është i besueshëm" dhe mund të përfshijë të gjitha informacionet burimore të klasifikuara ose të paklasifikuara, duke përfshirë raportimin e besueshëm të medias, raportimin e shoqërisë civile, raportimin e Departamentit, informacionin e qeverisë së huaj dhe çdo burim tjetër informacioni që konsiderohet i besueshëm nga Departamenti. Në letër theksohet se janë ndjekur të gjitha procedurat ligjore për shpalljen e një personi ‘Non Grata’ e që për Sali Berishën, është faktuar se ai ka qenë i përfshirë në korrupsion të konsiderueshëm në kohën kur ai ishte zyrtar publik. Për më tepër, Sekretari theksoi, deklaratat retorike të z.Berisha tregojnë që ai është i gatshëm të mbrojë veten e tij, familjen e tij dhe aleatët politikë në kurriz të hetimeve private, përpjekjeve për anti-korrupsion dhe masat llogaridhënëse.

Basha dhe Berisha të ndarë në zgjedhjet e 6 marsit, a do ta mundin Ramën? | Zona Zero Top News
20/01 21:55
Dinamo nis vitin me fitoren ndaj Kukësit -Ja çfarë pritet në Javën e 17-të-Guraj |Zona Zero Top News
20/01 21:29
Qeveria e re në Mal të Zi pro Serbisë? ‘Ekziston frika, ka pasur protesta’ | Zona Zero Top News
20/01 21:29
Vështirësitë me të cilat po përballen shqiptarët në Mal të Zi -Kallaba | Zona Zero Top News
20/01 21:29
Kur pritet fundi i pandemisë? Shuan pikëpyetjet mjekja nga Gjermania Dollenberg | Zona Zero Top News
20/01 21:15
Dollenberg: Rekord infektimesh nga Omicron në Gjermani dhe masa të rrepta | Zona Zero Top News
20/01 21:15
Mjekja nga Gjermania: Omicron më pak vdekjeprurës se COVID, por… | Zona Zero Top News
20/01 21:04
Deklarata e fortë: Fermerët në grevë urie, shkak kriza dhe dëmet që kanë pësuar | Zona Zero Top News
20/01 21:02
‘Fermerët janë goditur nga kriza, s’ka industri që i ruajnë nga falimentimi’ | Zona Zero Top News
20/01 21:01
Alarmi në bujqësi: Pas 16 vitesh ulet niveli i eksporteve -Flet Sharka | Zona Zero Top News
20/01 21:00
Shpërthen Yzeiri: Berisha e Basha kjo histori të marrë fund duhet një i 3-të | Zona Zero Top News
20/01 20:47
‘PS zero shanse të fitoj në Shkodër, vetëm po ua dha inati i demokratëve’ Çollaku|Zona Zero Top News
20/01 20:47
Çollaku: Demokratët në Dibër, Shkodër dhe Durrës të bashkohen, mos ja falin PS | Zona Zero Top News
20/01 20:45
3 Kryeministra shqiptarë në Ballkan! Abazoviç Kryeministri i ri në Mal të Zi? | Zona Zero Top News
20/01 20:43
Çollaku: Kandidatët e 5 Bashkive duhet të ishin pas hekurave, lidhje kriminale | Zona Zero Top News
20/01 20:43
llaku: Demokratët o të bashkohen në 6 Mars ose t’ja falin fitoren PS | Zona Zero Top News
20/01 20:43
Deputeti i PD plas bombën: Etja e Metës mund të shkojë deri në drejtimin e …. | Zona Zero Top News
20/01 20:42
Alarmi Omicron! Mjekja nga Gjermania: Verën e këtij viti kalojmë në epidemi| Zona Zero Top News
20/01 20:42
Mbërrin i ftohti ekstrem, ja zonat ku do vishen nga dëbora -Parashikimi i motit | Zona Zero Top News
20/01 20:42
Mbërrin i ftohti ekstrem, ja zonat ku do vishen nga dëbora -Parashikimi i motit | Zona Zero Top News
20/01 20:40