Top News – Protesta kundër HEC-it në Mirditë/ Policia shoqëron 33 shtetas për tubim të paligjshëm
11/04/2021 21:48

Policia e Lezhës në bashkëpunim me komisariatin e Mirditës kanë shoqëruar 33 shtetas si pjesëmarrës në protestën e organizuar paraditen e së dielës në fshatin thirrë në jësinë administrative të fanit. Sipas njoftimit të policisë shtetasite shoqëruar penguan qarkullimin e mjeteve të transportit dhe nuk i'u bindën urdhrit të punonjësve të Policisë. Këta shtetas kanë protestuar në mënyrë të paligjshme në afërsi të tunelit të Kalimashit, në fshatin Thirrë, Mirditë duke bllokuar lëvizjen e mjeteve në aksin Milot-Morinë, si dhe nuk i janë bindur urdhrit të punonjësit të Policisë për të zbllokuar qarkullimin e automjeteve. Pas hoqërimit në polici ndaj 33 shtetasve në fjalë ka filluar procedimi penal në gjendje të lire. Më tej hetimi në ngarkim të tyre do të vijojë nga ana e prokurorisë së Lezhës. Protesta e organizuar në fshatin Thirrë nga banorët kishte si qëllim kundësrhtimin e ndërtimit të një hidrocentrali në zonën e tyre me arsyetimin se u janë falsifikuar firmat dhe nga ndërtimi i këtij heci kanë dëme të shumta. Protestuesit bllokuan Rrugën e Kombit dhe janë përplasur me punonjësit e policisë. Pjesëmarrësit në protest mbanin pankarta në duar. Në mbështetje të tyre kishin ardhur edhe banorët e Zallë Gjoçajt që gjithashtu ata prej kohësh protestojnë kundër ndërtimit të heceve.

Top News – Strategjia 5 vjeçare e arsimit/ Qeveria planifikon të shpenzojë 500 mln euro
19/05 00:32
Top News – Akuzohet për vrasjen e çiftit Pasho/ Gjykata nuk ndryshon masën për Elona Kaleshën
19/05 00:31
Top News – Trafiku i klandestinëve vijon/ 1200 euro kalimi në Itali si shofer furgoni
18/05 22:16
Top News-Dyshohej për ushtarë grekë të vrarë/Varrosen pas 15vitesh eshtrat e 108 personave në Kosinë
18/05 21:56
Top Channel/ Pamje nga ceremonia e rivarrimit të 108 trupave të banorëve të Kosinës në Përmet
18/05 20:50
Top News – 37 vite burg për grupin e trafikantëve/ Gjykata e posaçme jep vendimin për Habilajt
18/05 20:48
Top Channel/ Trafik i rënduar, mijëra besimtarë nisen drejt kishës së Laçit
18/05 20:02
Top News – Ulet numri i rasteve aktive/ 39 të infektuar dhe 1 viktimë nga covid 19
18/05 20:00
Top Channel/ 10 vite burg për Habilajn/ Gjykata dënon bandën e hashashit, 37 vite për 4 të akuzuar
18/05 19:52
Top Channel/ Burrin s’ma vranë Licajt e Bajrat/Bashkëshortja e viktimës del në mbrojtje të dyshuarit
18/05 19:47
Top Channel/ 49 viktima në katër muaj/Nga janari deri në prill,më shumë aksidente se një vit më parë
18/05 19:44
Top Channel/ Shtyhet doza e dytë e vaksinës kineze, shkak është sasia e pakët
18/05 19:32
Top Channel/ U zhvarrosën si ushtarë grekë, kthehen pas 15 vitesh eshtrat e 108 banorëve të Përmetit
18/05 19:17
Top News – Eksportet në kohë pandemie/ Rekord historik në tregtinë e jashtme
18/05 18:20
Top Channel/ Nënshkruhet marrëveshja, Shqipëria do përhapë mësimdhënien e gjuhës italiane
18/05 18:00
Top News – Kriteret për një kryetar në PD/ Kush mund të jetë rivali i Lulzim Bashës
18/05 16:58
Top News – Rama dhe Meta përfundojnë në gjyq/ Në procesin gjyqësor përfshihet edhe kuvendi
18/05 16:58
Top Channel/ Demonstrata në Gjermani në mbështetje të palestinezëve
18/05 16:12
Top Channel/ 15-vjeçarja që do bëhet veterinere, dashurinë për kafshët do e kthejë në profesion
18/05 15:48
Top Channel/ Me vlerë 100 mln euro.Policia italiane tregon pamjet e drogës që do shkonte në Kosovë
18/05 15:41